Kezdetben vala az angol futball... (2. rész)

Kezdetben vala az angol futball... (2. rész)

, focitipp.hu

Hol tartanak ma az angol bajnokság alapító csapatai? Ki volt az első nem szigetországi edző az élvonalban? Miért kell tejet innia minden gyereknek? Utánajártunk.



Kezdetben vala az angol futball... (1. rész) >>>
Kezdetben vala az angol futball... (3. rész) >>>

Accrington

A The Football League egyik alapítójának számító Accrington nevű futballklub (képünkön a csapat címere) csupán öt évig létezett, de ezalatt végig az első osztályban játszott. Az 1893-ban megszánt klubot csak 1921-ben követte az Accrington Stanley, amely szintén dicsetelen véget ért: az első olyan futballklub volt az angol bajnokság történetében, amely szezon közben lépett vissza, 1962 márciusában. Az „új" Accrington Stanley időszámítása 1968-ban kezdődött, és a kiscsapat tavaly érte el legnagyobb sikerét: megnyerte az ötödosztályt. Egy hete a Focitipp is megcsodálta azt az elszántságot, amely a játékosokon és szurkolókon látszott a Nottingham Forest elleni Ligakupa-meccsen: az Accrington végül Mullin szerencsés góljával 1:0-ra verte a nagy múltú (1979-ben és 1980-ban BEK-et nyerő), de ma csak harmadik ligás Forestet.

Igyál tejet, különben...

Az Accrington Stanley futballklub nevét a 80-as években ismerte meg az angol közvélemény, de nem a pályán elért eredményeiknek, hanem egy tejreklámnak köszönhetően, amelyben Ian Rush liverpooli csatár mellett megemlítik az accringtoni kiscsapatot is.
A reklámban kisfiúk beszélgetnek.
„- Van valami üdítő?
- Csak tej.
- Tej? Fúúúj.
- Pedig ezt issza Ian Rush is.
- Ian Rush?
- Igen. És azt mondta, muszáj sok tejet innom, ha jó futballista akarok lenni, különben csak az Accrington Stanley fog leigazolni.
- Accrington Stanley? Hát az meg micsoda?"

Aston Villa

A birminghami klubot nem kell külön bemutatni: az Aston Villa (1874) hétszeres angol bajnok, utolsó elsőségét 1981-ben szerezte, s a következő évben megnyerte a Bajnokcsapatok Európa Kupáját is, 1:0-ra verve a Bayern Münchent a rotterdami döntőben. A Villa eddig 97 szezont töltött az angol legfelsőbb osztályban, ezzel második az örökranglistán az Everton (104 szezon) mögött. A novemberi Everton-Aston Villa a két csapat 183. összecsapása lesz. Továbbá: a birminghamiek lőtték az FA-kupa történetében a legtöbb gólt, az 1930/31-es idényben 138 gólt lőttek, ami rekordnak számít, a birminghami Bob Chatt lőtte minden idők leggyorsabb gólját az FA-kupa döntők során (1895-ben 30 másodperc elteltével betalált a West Bromwich ellen).

Venglos elsősége

A szlovák Jozef Venglos lett az első nem angol és nem ír edző az angol élvonalban, amikor 1990-ben átvette az Aston Villa irányítását Graham Taylortól. Tom Hanks filmszínész és Ozzy Osbourne énekes is Villa-drukkernek vallja magát. A csapat, amelynek utolsó nagy eredménye az 1992/93-as szezonban elért 2. hely, jelenleg a Premier League második helyén áll.

Burnley

A kétszeres bajnokcsapat (1921, 1960) és egyszeres FA-kupa-győztes (1914, Liverpool 1:0) pontosan harminc éve hiányzik az első osztályból. A Burnley csapatában fejezte be pályafutását például Ian Wright, aki az Arsenalban 1991 és 1998 között 288 meccsen 185 gólt lőtt. 37 évesen ide jött levezetni Chris Waddle is (1997/98), 2002-ben pedig hat meccsen pályára lépett a Burnley csapatában Paul Gascoigne is. A klub a 2000/2001-es szezontól ismét második ligás, és egyelőre sikeresen küzd a kiesés elkerüléséért.

Wolves

Az ötvenes években a Farkasok (ez a Wolverhampton Wanderers beceneve) Anglia minden pályáján rettegett ellenfélnek számítottak: az 1952/53-as szezontól kezdve kilenc éven át ott voltak az elitben, s ezalatt a kilenc év alatt nyolcszor a dobogón végeztek! Az 1954-es, 1958-as és 1959-es aranyérem mellett így két ezüst és három bronz került a vitrinbe. Az ötvenes évek végén rekordot állítottak azzal is, hogy négy egymást követő élvonalbeli szezonban több mint száz gólt rúgtak (1958-tól 1961-ig: 103, 110, 106, 103).
A Wolves ezekben az években Európa egyik legjobb csapatának számított, előkészületi mérkőzésen 0:2-ről fordított 3:2-re a Honvéd ellen, a bajnokságban idegenben 9:1-re legyőzte a Cardiff Cityt (1955), az európai kupákban pedig olyan csapatok hullottak el a Wolves pályáján, mint a Szpartak Moszkva vagy a Real Madrid.
A klub, amelynek Rósa Dénes és Gyepes Gábor személyében két magyar légiósa is van, jelenleg az angol másodosztályban játszik.

(Folytatása következik)


stoke.city.focitipp.hu

*****

További cikkek a rovatban

Gólöröm

, D. Bányász Gergő

Gólöröm

Mit kap az a játékos, aki gólöröm miatt leveszi a mezét? Sportszerűtlen viselkedés miatt sárga lapot. Uff

Tovább

Futball a földi pokolban

, Nádudvari Péter

Futball a földi pokolban

Hetvenkét éve, 1945. január 27-én szabadult fel a történelem egyik legnagyobb szégyenfoltjának helyszíne, az auschwitzi lágerkomplexum. A krematóriumok között időnként futballmérkőzéseket rendeztek.

Tovább

Kisbeszéd-töredék a szünetről

Nos, csak a kép kedvéért, kedves magyar bajnokság, jó hír, hogy páran lessük még a monitort, a takarót. Kevésbé jó: nem mindig tudjuk, hogy amit látunk az a valóság, vagy végtelenített felvételről valami régi program. Azaz, hogy élsz e még egyáltalán. Nagygéci Kovács József a "szünetről".

Tovább

„Tengerben a tenger”

Július 14-én, csütörtökön, 66 éves korában meghalt Esterházy Péter író, Esterházy Márton testvére. NAGYGÉCI KOVÁCS JÓZSEF egy személyes történetet idéz fel a futball iránt rajongó EP-ről. Jelen időben beszélünk róla.

Tovább

„Magyaros, csípős”

, Focitipp Official

„Magyaros, csípős”

Állandó posztolónk, SZOMBATHY PÁL újságíró tökélyre fejlesztette a minimált az előzetes esélylatolgatás során. Rövid, de velős. Eb-körkérdések.

Tovább

Magyarország futballban is világirodalmi tényező

, focitipp

Magyarország futballban is világirodalmi tényező

A cím legföljebb azok számára szorulhat némi magyarázatra, akik nem hallottak még a magyar íróválogatottról. Remélhetőleg ők vannak kevesebben. Különösen ama három feledhetetlen famagustai (Észak-Ciprus) nap után, amikor a csapat nemzetközi színtéren is – újra – letette névjegyét. Nem is akárhogy! –…

Tovább

Kőrösi Zoli halálára

, Szegő János

Kőrösi Zoli halálára

Tegnap meghalt egy magyar író, aki szeretett focizni, és tudott is írni a fociról. A logikai láncolatból ne maradjon ki az se, hogy tudott is focizni, és szeretett is írni. Szegő János búcsúzik tőle.

Tovább

Nyerjen könyveket a Focitippel!

, focitipp.hu

Nyerjen könyveket a Focitippel!

Itt a Focitipp nagy könyvnyeremény-akciója. Hat nyertes összesen 18 könyvet nyerhet meg a játékban, amely a Facebookon zajlik.

Tovább

A Professzor visszaemlékezései

, Kiss Tibor Noé

A Professzor visszaemlékezései

Mit tudhatunk meg Andrea Pirlóról a Gondolkodom, tehát játszom című önéletrajzi könyve alapján? Rengeteg mindent – de azért várjuk a folytatást. Könyvkritika.

Tovább

Egy Dózsa-regény vége

, Szegő János

Egy Dózsa-regény vége

Szusza, Bene és Törőcsik – három egykori futballsztár egy fotón. Szegő János új sorozata a kultúrszekcióban: "egy kép alá".

Tovább