Kazah tatárdúlás Európában

, focitipp.hu

UEFA, Intertotó-kupa

Ugyan kit érdekel a Blackburn, a Hamburg, a Sampdoria és az Atlético Madrid továbbjutása, ha ott van közöttük a Tobol Kosztanaj? A kazah csapat három fordulót túlélve jutott el az UEFA-kupába.

Önnek mi jut eszébe Kazahsztánról?

Kazahsztán nevét sokan először talán a Barátok Közt című sorozatban hallhatták, amikor megjelent a sorozatban Géza. A forgatókönyv szerint éppen a börtönből szabadult, de Magdi néni elterjesztette a Rózsa bisztró környékén, hogy nagyfia Kazahsztánból jött haza, ugyanis ott dolgozott - talán a helyi MOL-nál. Máshol „kis országnak" titulálták a területe alapján a világ kilencedik legnagyobb államát, de már megszokhattuk, hogy Magyarországon a „véleményformálók" a tőlünk keletre eső területeket hajlamosak gunyorosan szemlélni és nagyokat mosolyogni azok „civilizálatlanságán".

És a kazahsztáni futballról?

A Tobol Kosztanaj fantasztikus tettet hajtott végre az elmúlt hetekben. Az első körben a grúz Zesztafonit győzték le. Aztán következett a 2006-os cseh bajnok Slovan Liberec, amely ellen idegenben harcolták ki a továbbjutást, a harmadik körben bekapcsolódó OFI Krétát pedig oda-vissza megverték. Az eddig lejátszott hat meccsükön ötször még gólt sem kaptak. Ha pedig hozzátesszük, hogy a BL-ben az Asztana - szintén kapott gól nélkül - verte ki a grúz Olimpi Rusztavit, az Aktobe pedig 1-0-ra verte az osztrák listavezető Mattersburgot az UEFA-kupában, akkor meg sem lepődhetünk a Tobol Kosztanaj eredménysorán. Nem beszélve a válogatott márciusi, szerbek elleni győzelméről.

Mi történt még az Intertotó-kupában?

Koman Vladimir bő egy órát kapott ismét a Sampdoriában, de a győzelmet a helyére beálló Maggio góljával szerezte meg az olasz csapat a 92. percben. Kisebb meglepetésre a román Otelul Galati győzött Trabzonban, így kettős győzelemmel jutottak tovább a törökökkel szemben. A sikerben egy magyar fiatalember fontos szerepet vállalt: a 24 éves Székely János egyenlített a 13. percben. Nem sokkal maradt le a továbbjutásról a másik román klub a Gloria Bistrita sem, de a "kék vámpírokat" az Atlético Madrid idegenben lőtt góllal kiejtette a kupából. A szerb Hajduk Kulát is mindössze egy perc választotta el a továbbjutástól, de a portugálok az utolsó percben kiharcolták a hosszabbítást, amely annyira paprikás hangulatú volt, hogy az osztrák játékvezető három büntetőt is ítélt, így végül 4-1 nyert az Uniao Leira.

Mit kell tudni Kazahsztánról?

A 15. században jött létre a Kazah Kánság, csakhogy a dzsungáriai kalmükök állandó betörései miatt az orosz cár védelmét kérték, ami a 18. században meg is történt. Innentől kezdve pedig egyenes út vezetett a Szovjetunióhoz való csatlakozáshoz. Hruscsov utasítására feltörték a „szűzföldeket", mezőgazdasági válságba sodorva az országot. A szovjetek atomkísérleteket folytattak az országban, aminek következtében az ország keleti felét katasztrófa sújtotta övezetnek kellett nyilvánítani. Az 1992-es felszabadulás után jelentős külföldi tőke áramlott az országba a nyersanyagok (kőolaj, urán) kitermelésére.
A zászlóban a Nap és az aranyszínű sas a szabadságszeretetre, valamint a kazahok magasröptű gondolataira utal. A világoskék háttér a türk népek közös színe, de jelen esetben a végtelen ég és nyugalom szimbóluma is. A bal oldalon pedig jellegzetes népi motívum díszeleg.

gól: 10. Forlán
Tj.: Atlético (2-2, idegenben lőtt góllal)

Trabzonspor-Otelul Galati 1-2
gól: 8. Eris, ill. 13. Székely, 90. (11-es) Jula
Tj.: Otelul Galati (4-2)

2007. július 29.
Hamburg-Dacia Chisinau (moldáv) 4-0 (0-0)
gól: 50. Kompany, 71. Van der Vaart, 76. Benjamin, 89. Jarolim
Tj.: Hamburg (4-0)

Utrecht-Hammarby 1-1 (0-0)
gól: 65. Nelisse, ill. 68. D. Johansson
kiállítva: 68. Keller
Tj.: Hammarby (1-1 - idegenben lőtt góllal)

Rubin Kazany-Rapid Wien 0-0
Tj.: Rapid Wien (3-1)

AaB Aalborg-AA Gent 2-1 (1-1)
gól: 31. Califf, 79. Johansson, ill. 27. Olufade
Tj.: Aalborg (3-2)

OFI Kréta-Tobol Kosztanaj (kazah) 0-1 (0-0)
gól: 85. Harabara
Tj.: Tobol Kosztanaj (2-0)

Uniao Leira-Hajduk Kula 4-1 (2-1, 1-0, 0-0)
gól: 90. Éder, 97. és 120. (mindkettő 11-es) Laranjeiro, 117. Sougou, ill. 107. (11-es) Bogics
kiállítva: 120. Vasziljevics
Tj.: Uniao Leira (4-2)