Tipikus magyar vereség, balga belga bíró

UEFA-kupa, selejtezők

Jobb volt a Hamburg, de azért a Honvéd rúgatott négy gólt a németekkel. Mi szomorkodunk, a skandinávok viszont boldogok: Svédország, Dánia és Norvégia nyolc csapata élte túl a selejtezőket.

Elfogyott a magyar

Nincs már magyar csapat a nemzetközi porondon. Mielőtt azonban szomorkodni kezdenénk, dicsérjük a Honvédot: tavaly ilyenkor már az UEFA-kupa selejtezőjének második fordulójába sem jutott el magyar gárda (Újpest-Vaduz, emlékeznek?). A hamburgi játéka miatt azonban már nincs miért dicsérni a Supka-legényeket. Mindenki látott már magyar csapatot 4-0-s vereséget szenvedni, ugye? No, ez éppen olyan volt. A Hamburg és a Honvéd nem volt egy súlycsoportban, sem fizikailag, sem technikailag, sem gondolkodásban, semmiben. Mindennek a tetejébe sikerült kapnunk az első félidőben két gólt védelmi hibából, a második elején rúgtunk egy öngólt (sebaj, Micso), a végén meg már a hármas sípszót várva kaptunk egy negyediket is. Tipikus. De a két héttel ezelőtti 0-0-ból már ki lehet indulni a Honvédnál. A négy magyar kupaindulónk (DVSC, MTK, Honvéd, ZTE) egyébként összesen tíz mérkőzést játszott idén, ezek mérlege: 1 győzelem, 4 döntetlen, 5 vereség... Bármilyen furcsa, egyetlen győzelmünket az MTK aratta az örmény MIKA ellen a Hungária körúton.

A svédacél még a régi

Ha már a magyar klubfocit eltemettük, nézzük meg, hogy mely európai országok csapatai élték túl a selejtezést. Állapítsuk meg rögtön: a svédacél minősége még mindig megfelelő: egyenesen négy svéd csapat kvalifikálta magát az első fordulóba. Azaz a legjobb nyolcvan közé, ha így jobban tetszik. A Helsingborg 2000 nyarán kipottyantotta az Intert a BL-selejtezőben (Lippi alól kirántva a kispadot), mit neki holmi Drogheda United Írországból (össz. 4-1)? A többiek viszont vért izzadtak. Az AIK Stockholm a lett Metalurg Liepaja ellen 4-3-mal, a Hammarby pedig a dán Fredrikstad ellen 3-2-vel lépett tovább, de a Hammarby csak egy 90. percben lőtt tizenegyessel vívta ki a továbblépést. Dicsérhetjük a Hacken csapatát, amely a másodosztályúak rangadóján a skót Dunfermline-t búcsúztatta (2-1). A skandinávok elvitték az északi régiót: két-két dán és norvég csapat is ünnepelhetett. Különösen igaz lehet ez a Valeranga és a Midtjylland szurkolóira, mivel a norvégok hat, a dánok öt gólt rúgtak ellenfelüknek a visszavágón.

Bolgár tripla, balga belga bíróval

A kontinensen már nem volt ilyen egyértelmű a helyzet, egyedül a bolgárok mondhatják el magukról, hogy három klubot (Lokomotív Szófia, CSZKA Szófia, Litex Lovecs) delegáltak ebből a fordulóból, azonban Szófiában keserű az öröm: a bolgárok máig nem tértek napirendre afölött, hogy a tavaly még Bajnokok Ligája-résztvevő Levszkit a finn Tampere már a BL második selejtezőköréből kihajította. Különösen a CSZKA Szófia-Omonia mérkőzés marad emlékezetes, ahol Serge Gumienny sporttárs a 74. percben mindenki általános megrökönyödésére kiállította az Omoniában játszó Ismalia Bát. Aztán a szenegáli fiú meggyőzte a balga belgát arról, hogy neki még nem volt sárgája, nagy is volt az öröm, csak a közös fotó maradt el. Négy perccel később viszont már nem volt pardon: Ba újra sárgát érő szabálytalanságot követett el, úgyhogy végül mégis korábban mehetett zuhanyozni. A hazaiak végül a 90. percben lőtt szerencsés góllal kerülték el a hosszabbítást.

Az ex-jugók nincsenek a zeniten

Az egykori Szovjetunióból egy ukrán (Dnyepr) és egy orosz (Zenit) gárda lépett tovább, a volt Jugoszlávia mérlege azonban katasztrofális. A Rabotnicski mosztari sikere mellett kiesett a Vojvodina, a Siroki Brijeg, a Slaven Belupo és a Hajduk Split is. Az összesítéseket tekintve a bécsi Rapid aratta a legfölényesebb sikert: az idegenbeli 3-0 után a Hanappiban 5-0-ra verték a grúz Dinamo Tbiliszit. Dinamo, Dinamo, régi dicsőségek, hová tűntetek: a Tbiliszi 1981-ban még KEK-et nyert (a Liverpool és a Feyenoord fanjai mesélhetnének például Szulakvelidzéről). A döntőben azt a Carl-Zeiss Jenát verték, ahol ma Torghelle kergeti a bőrgolyót. A Dinamo jelenleg harmadik a grúz ligában (eddig megverték az Olimpi Rusztavit és a Borjomit), de ha az elmaradt meccsen a Sioni Bolnisi is megadja magáét, újra élen a Tbiliszi - nekik ez maradt egyelőre.

UEFA-kupa, 2. selejtezőforduló

Hamburg-Budapest Honvéd 4-0 (2-0)
gól: 10. és 39. Guerrero, 50. Szmiljanics (öngól), 90. Choupo-Moting
Tj.: Hamburg (4-0)
Mattersburg (osztrák)-FC Basel (svájci) 0-4 (0-3)
gól: 21. Caicedo, 36. Ergic, 40. Streller, 52. Alves
Tj.: Basel (6-1)
(A mattersburgi Naumoszki 0-0-nál büntetőt rontott, Csizmadia végigjátszotta a meccset, Kovrig nem lépett pályára.)
FK Jablonec-Austria Wien 1-1
gól: 89. Rilke, ill. 39. Sariyar
Tj.: Austria Wien (5-4)
(Sáfár Szabolcs védte a bécsiek kapuját.)
Otelul Galati (román)-Lokomotiv Szófia (bolgár) 0-0
Tj.: Lok. Szófia (3-1)
Suduva Marijampole (litván)-Brann Bergen (norvég) 3-4 (0-2)
gól: 46. Urbsys, 78. Maciulevicius, 84. Braga, ill. 37. Moen, 45. Björnsson, 57. Solli, 63. Huseklepp
kiállítva: 90. Potapov (Suduva)
Tj.: Brann Bergen (6-4)
Vojvodina (szerb)-Atlético Madrid 1-2 (1-0)
gól: 38. Bujacs, ill. 54. L. Garcia, 74. R. Garcia
Tj.: Atlético (5-1)
Dyskobolia Grodzisk (lengyel)-Tobol Kosztanaj (kazah) 2-0 (2-0)
gól: 5. és 19. Sikora
tJ.: Grodzisk (3-0)
Zenit Szentpétervár (orosz)-Zlaté Moravce (szlovák) 3-0 (1-0)
gól: 11. Pogrebnjak, 62. Makszimov, 71. Kim
Tj.: Zenit (5-0)
Erciyesspor (török)-Maccabi Tel-Aviv (izraeli) 3-1 (2-1)
gól: 7. Özbay, 15. Koksal, 72. Alaattin, ill. 41. Haddad
Tj.: Erciyesspor (4-2)
AIK Stockholm-Metalurg Liepaja 2-0
gól: 43. és 84. Figuerido
Tj.: AIK Stockholm (4-3)
Artmedia Bratislava (szlovák)-Mika Asztarak (örmény) 2-0 (1-0)
gól: 5. és 71. Obzera
Tj.: Artmedia (3-2)
FC Midtjylland (dán)-Haka Valkeakoski (finn) 5-2 (3-1)
gól: 14. Flinta, 25. Olsen, 32. Dadu, 67. Troest, 82. Larsen, ill. 31. Popovits, 72. Kauppila
Tj.: Midtjylland (7-3)
Anorthoszisz Famaguszta (ciprusi)-CFR Cluj Napoca (román) 0-0
Tj.: Famaguszta (3-1)
Valerenga (norvég)-Ekranas (litván) 6-0 (3-0)
gól: 5. és 45. Grindheim, 43. Sörensen, 67. Horn, 81. Storbaek, 90. Brix
Tj.: Valeranga (7-1)
RC Lens (francia)-Young Boys (svájci) 5-1 (2-1)
gól: 12. és 54. A. Dindane, 15. Akale, 67. Carriere, 88. Feindouno, ill. 31. Varela
Tj.: Lens (6-2)
CSZKA Szófia (bolgár)-Omonia Nicosia (ciprusi) 2-1 (1-1)
gól: 17. Claudinei, 90. Csilikov, ill. 8. Kakojiannisz
kiállítva: 78. Ba
Tj.: CSZKA Szófia (3-2)
Litex Lovecs (bolgár)-Besa Kavaje (albán) 3-0 (1-0)
gól: 12. Gencsev, 68. Beto, 79. Tome
Tj.: Litex (6-0)
Maccabi Netanya (izraeli)-Uniao Leiria (portugál) 0-1 (0-0)
gól: 84. N'Gal
Tj.: U. Leira (1-0)
AaB Aalborg (dán)-HJK Helsinki (finn) 3-0 (3-0)
gól: 6. Enevoldsen, 25. Johansson, 41. Curth
Tj.: Aalborg (4-2)
Hapoel Tel-Aviv (izraeli)-Siroki Brijeg (bosnyák) 3-0
gól: 41. Asulin, 53. Badir, 74. Natcgo
Tj.: Hapoel TA (6-0)
Häcken (svéd)-Dunfermline (skót) 1-0 (1-0)
gól: 28. Skulason
kiállítva: 55. Hamilton (Dunfermline)
Tj.: Häcken (2-1)
Galatasaray (török)-Slaven Belupo (horvát) 2-1 (2-1)
gól: 10. Ümit Karan, 37. Hakan Sükür, ill. 36. Poljak (11-es)
Tj.: Galatasaray (4-2)
Fredrikstad FK (dán)-Hammarby (svéd) 1-1 (0-0)
gól: 85. Bjaerköy, ill. 90. Eguren (11-es)
Tj.: Hammarby (3-2)
Standard Liége (belga)-Kaerjeng (luxemburgi) 1-0 (0-0)
gól: 89. Camargo
Tj.: Standard Liége (4-0)
FC Sion (svájci)-SV Ried (osztrák) 3-0 (2-0)
gól: 40. Obradovic, 44. Zakrzewski, 47. Dominguez
Tj.: Sion (4-1)
OB Odense (dán)-Dinamo Minszk (fehérorosz) 4-0 (1-0)
gól: 38. és 55. D. Nielsen, 76. és 79. Absalonsen
Tj.: Odense (5-1)
Helsingborg (svéd)-Drogheda United (ír) 3-0 (0-0)
gól: 51. Jakobsson, 68. Omotoyossi, 90. Karekezi
Tj.: Helsingborg (4-1)
Rapid Wien (osztrák)-Dinamo Tbiliszi (grúz) 5-0 (1-0)
gól: 30. Bazina, 55. Bilic, 60. és 76. (11-es) Hofmann, 75. Kavlak
Tj.: Rapid Wien (8-0)
Zrinjszki Mosztar (bosnyák)-Rabotnicski (macedón) 1-2 (1-1)
gól: 37. Ivankovics, ill. 33. Mihajlovics, 90. Sztanisics
kiállítva: 41. Jozics (Mosztar)
Tj.: Rabotnicski (2-1)
GKS Belchatow (lengyel)-Dnyepr Dnyepropetrovszk (ukrán) 2-4 (2-4)
gól: 10. (11-es) Stolarczyk, 21. Nowak, ill. 6. Kravcsenko, 32. Selajev, 33. Szamogyin, 39. Kornyilenko
Tj.: Dnyepr (5-3)
Sampdoria (olasz)-Hajduk Split (horvát) 1-1 (1-0)
gól: 34. (11-es) Montella, ill. 83. Hrgovic
Tj.: Sampdoria (2-1)
Blackburn Rovers (angol)-MyPa Anjalankoski (finn) 2-0 (0-0)
Gól: 48. Bentley, 90. Roberts
Tj: Blackburn (3-0)