Eb - Raúl, Del Piero és Trezeguet nélkül?

Eb - Raúl, Del Piero és Trezeguet nélkül?

, ktn

Nagy sztárok nézhetik a televízión keresztül az Európa-bajnokságot. Hiába csillog például Raúl a Realban, Aragonés nem számol vele. Del Piero szereplése is kérdéses Donadoni csapatában, és hasonló a helyzet Trezeguet-vel. Európai körkép.



Hiányzik Raúl?

A nyári Európa-bajnokság egyik legnagyobb és legbiztosabb hiányzója Raúl lehet. A Real Madrid 30 éves támadója számos rekordot őriz. Ő szerezte a legtöbb találatot a spanyol válogatott színeiben (44 gól), ő a Bajnokok Ligája legaktívabb (116 meccs) és legeredményesebb játékosa (61 gól), és ő lehet az, aki megdönti Di Stéfano rekordjait a Real Madridnál. A bajnokságban lőtt gólok számát tekintve 216:204, a Blancóknál szerzett összes találatot tekintve 307:291 arányban vezet előtte a múlt legendája, aki az argentin, a kolumbiai és a spanyol válogatottban szerepelt - csak világbajnokságon nem, lásd alábbi keretes írásunkat.

Raúl 2006-ban lépett pályára utoljára a spanyol válogatottban, 102 mérkőzésével csúcstartó a mezőnyjátékosok között, azóta azonban Luis Aragonés kapitány nem hajlandó meghívót postázni neki. Pedig a spanyol (és főképp a fővárosi) közvélemény egyöntetűen a csapatba követeli Madrid Angyalát - Fernando Hierrótól Bernd Schusterig. Raúl már 17 bajnoki találatnál jár az idei szezonban, és csak a 2000/01-es idényben szerzett ennél több gólt. Az akkori szövetségi kapitány, Javier Clemente szerint azokban az időkben ő volt a világ legjobb csatára.

Az északírek elleni 3-2-es vereség (2006. szeptember) óta azonban Aragonésnél nem rúghat labdába. Idén tavasszal már egy közös sajtótájékoztatóra is sor került a szövetségi kapitány és a futballista között, ahol a két fél teátrálisan mosolygott a kamerák kereszttüzében - majd Aragonés az olaszok elleni márciusi meccsre sem hívta meg Raúlt, sőt, áprilisban a spanyol válogatott bővebb, 31-es keretéből is hiányzott a neve.

Hiányzik Del Piero?

Ami a Real Madridnak Raúl, az a Juventusnak Alessandro Del Piero. Úgy tűnik, hogy ez igaz lesz a válogatottra is: Roberto Donadoni 2007 ősze óta nem számol Del Pieróval. Az ok taktikai jellegű: a Juve csatárának a Donadoni által alkalmazott 4-3-3-as szisztémában balszélsőként jutna hely, ám Del Piero a franciák elleni tavaly szeptemberi 0-0-s mérkőzés (amelyen a Juve-ikon gyengén futballozott) után bejelentett, hogy ő csak hagyományos értelemben vett csatárként hajlandó futballozni a Squadra Azzurrában, szélsőként nem. Donadonit nem érdekelte az ultimátum: Del Piero helyett Di Natalét favorizálta, és az Udinese szélsője csodálatosan játszott ősszel a nemzeti csapatban (Ukrajnában például két gólt lőtt).

Az ősszel még küszködő Juventus aztán tavasszal életre kelt, és Alessandro Del Piero talán még Raúlnál is látványosabban futballozik. A Juve legutóbbi négy bajnokiján hét gólt szerzett, összesen pedig 18-nál jár, amelynél a Zebráknál töltött 14 teljes szezonja során mindössze egyszer volt eredményesebb (1997/98: 21 gól). Donadonin pedig egyre erősebb a nyomás - ki lehet-e hagyni az Európa-bajnokságra utazó keretből a Serie A góllövőlistájának harmadik helyezettjét? Nem lehet: Donadoni ezen a héten jelentette be, hogy a mostani helyzet szerint Del Piero is repülőre ülne a csapattal. Ha a Juve ikonja el is utazhat a csapattal Svájcba, probléma megmarad: milyen poszton játszik majd a csapatban.

A múlt nagy hiányzói

Michael Laudrup
Franz Beckenbauer szerint ő volt a kilencvenes évek legjobb játékosa, és Raúl sem látott nála képzettebb futballistát a pályafutása során. 2006-ban őt választották meg minden idők legjobb dán labdarúgójának, sikerei számolatlanok. A legnagyobb sikerről azonban lemaradt: az 1992-es Eb előtt összeveszett Richard Möller-Nielsen kapitánnyal, így nem szerepelt azon az Eb-n, amit a dánok bombameglepetésre megnyertek. Laudrup 1982 és 1998 között játszott a dán nemzeti tizenegyben, csak éppen 1992 nyarán hiányzott a csapatból...

Hiányzik Trezeguet?

Borriello egyébként immár nem egyedül áll az élen a Serie A gólvadászai között, felzárkózott ugyanis melléje David Trezeguet, a Juventus csatára. De hiába a gólok, lehet, hogy Trezeguet sem utazik az Alpokba. Az argentin származású francia csatár kétszer is eldöntötte már a francia-olasz párharcokat: 2000-ben az ő aranygóljával lett Európa-bajnok Franciaország, a 2006-os világbajnoki döntőben viszont az ő kapufára bombázott tizenegyese miatt nyertek vb-címet az olaszok.

Raymond Domenech 2007 őszén tette ki a válogatott keretből a csatárt, aki egyébként a Bajnokok Ligája történetének leggyorsabb bombáját lőtte: 1997-ben egy Manchester United elleni negyeddöntőn 157 km/órás sebességgel zúdult a labdája a Vörös Ördögök kapujába. A szövetségi kapitány jelszava azonban a fiatalítás: Hatem Ben-Arfa (21) és Karim Benzema (20) előtt még ott a jövő, míg Trezeguet (30) már a múlt - így Domenech. Az angolok elleni márciusi válogatott mérkőzésre Trezegól ismét behívót kapott, sőt kezdőként szerepelt - azonban csak Benzema sérülélése miatt jutott szóhoz.

A múlt nagy hiányzói

Eric Cantona
Di Stéfano, Best, Cantona, Giggs - ők azok a futballisták, akik zsenialitásuk ellenére soha sem léphettek pályára világbajnokságon. Egyikük azonban pályája csúcsán egy Eb-ről is lemaradt. Eric Cantona az 1994-es vb-selejtezős kudarc után megkapta a csapatkapitányi karszalagot Aimé Jacquet-től, azonban az emlékezetes kung-fu rúgása után (1995 januárjában egy, a lelátón ülő Crystal Palace-drukkerre támadt) fél éves eltiltást kapott, és a csapatba ezalatt beépült egy másik irányító: Zinedine Zidane. Cantona soha többet nem szerepelt a nemzeti csapatban, így az 1996-os Eb-ről is lemaradt.

További hiányzók

Vannak, akik sérülés miatt maradnak le az Eb-ről. Így járt a horvát Eduardo, aki 10 gólt lőtt a selejtezők során, csakhogy egy februári Birmingham-Arsenal meccsen jött Matthew Taylor, és a csatár örülhet, ha egyáltalán még pályára léphet valaha. Félhetnek a csehek is: Rosickynek az egész tavaszt ki kellett hagynia, és a szövetség szóvivője szerint az Eb-részvétele is kérdéses. Porckorongműtét vár a Leverkusen Fehér brazilnak becézett játékosára, Bernd Schneiderre - a középpályás várhatóan csak júliusban állhat edzésbe, de az Eb addigra már véget ér. A napokban a svéd válogatott csapatkapitánya is kiesett: bordatörése miatt várhatóan Fredrik Ljungberg szereplése is kérdéses. A legfurcsább dilemmája azonban Guus Hiddinknek lehet. A hollandnak az orosz válogatott egyik kulcsemberéről, a Zenit tavaszi UEFA-kupa menetelésében is főszerepet vállaló Andrej Arsavin sorsáról kell döntenie. A cselgép ugyanis az Andorra elleni utolsó Eb-selejtező 84. percében piros lapot kapott, az UEFA pedig ezért kétmeccses eltiltással sújtotta. Ha Hiddink elviszi magával az Alpokba Arsavint, a támadó nem játszhat az oroszok első két Eb-mérkőzésén.

[A cikk eredetileg a Magyar Hírlapban jelent meg.]

(ktn)
*****

További cikkek a rovatban

Színház az egész (futball)világ!

, Kiss László

Színház az egész (futball)világ!

Tartozom egy vallomással. Nem másnak, magamnak. Egy ideje alig nézek focit. A tabellákat persze frissítem, minden nap, szünet nélkül.

Tovább

Ki lesz a Focitipp szakértője?

, Focitipp Official

Ki lesz a Focitipp szakértője?

Tippjátékot indítunk a Focitippen, amely miatt egész évben lesz miért izgulni: az alábbi kérdésekre ugyanis a válaszokat csak jövő tavasszal kapjuk majd meg.

Tovább

"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"

, kl

"Most már olyan komoly baj csak nem jöhet"

Sokszor mondják, felejtsük el az Aranycsapatot és ez igaz, de emlékezni mindig kell valamire. Az elmúlt időszak legnagyobb futballsikere továbbra is egyértelműen a Fradi BL-szereplése volt az 1995/96-os idényben. 1995. augusztus 9-én, a Fradi megtette az első lépést. Húsz évvel ezelőtt. Emlékezünk.…

Tovább

”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”

, kl

”Rúgtunk egy öngólt, aztán még egyet”

A Videoton megszerezte első győzelmét a 2015/16-os idényben, de a diósgyőri mérkőzés mégsem erről marad emlékezetes.

Tovább

Bepalizva

, hb

Bepalizva

Dárdai ment, de az erkölcsi győzelem a miénk. Legalábbis papíron.

Tovább

Idézzük fel az Egervári-korszakot!

, ktn

Idézzük fel az Egervári-korszakot!

A finnekkel szemben hagyományosan szerencsések vagyunk, de most nem csak ebben bízhatunk. A "tavaszi idény" utolsó selejtezője következik a magyar válogatott számára, Helsinkiben. Hatalmasat léphetünk a továbbjutás felé.

Tovább

Focira várva

, ktn

Focira várva

Az idei Afrikai Nemzetek Kupájáról hiányzik az afrikai futball két legnagyobb csillaga: Samuel Eto' és Didier Drogba. Érdemes lesz nézni a meccseket?

Tovább

Egy elpocsékolt évről

, ktn

Egy elpocsékolt évről

Eltelt egy év, és ismét a bukaresti román-magyar meccset várjuk.

Tovább

A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?

, hb

A "Futball Hete": Misszió vagy bisznisz?

Ma este elrajtol az Eb-selejtezők második (és aztán a harmadik) köre, avagy jön a "Futball Hete". De kell ez nekünk?

Tovább

José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés

, ktn

José Mourinho és a magyar utánpótlásnevelés

Ne szépítsük, borzasztó szomorú volt nézni ezt a riportnak álcázott vergődést. - Jegyzet a Sport TV felejthetetlen José Mourinho-interjúja ürügyén.

Tovább