Parma: focistagyár és sikerszéria

Parma: focistagyár és sikerszéria

, ktn

Melyik az a csapat, amelyik a Serie A idei szezonjában mindkétszer legyőzte a Napolit és az AC Milant is? Akár hiszik, akár nem: az FC Parma.



A pármai sárga-kékek vasárnap este 1–0-ra verték a Napolit, s pontszámban beérték az Intert – a két csapat között óriási harc várható az Európa Liga-indulást jelentő 5. helyért. Húsz évvel ezelőtt ez nem számított volna kiugró teljesítménynek a Parmától, amely a KEK-et egyszer (1993), az UEFA-kupát pedig kétszer (1995, 1999) nyerte meg.


A Parma világsztárjai a kilencvenes években:


Luigi Apolloni 1987-2000 (304/8)
Faustino Asprilla 1992-96, 1998-99 (106/26)
Dino Baggio 1994-2000 (172/19)
Antonio Benarrivo 1991-2004 (258/5)
Tomas Brolin 1990-95, 1997 (144/20)
Gianluigi Buffon 1995-2001 (168/0)
Fabio Cannavaro 1995-2002 (212/4)
Enrico Chiesa 1996-99 (92/33)
Hernán Crespo 1996-2000, 2010-12 (162 mérkőzés, 72 gól)
Nestor Sensini 1994-19, 2001-02 (191/11)
Lilian Thuram 1996-2001 (163/1)
Gianfranco Zola 1993-96 (102/49)

A Parma az utolsó nemzetközi kupameccsét 2007 tavaszán játszotta, azóta többnyire a Serie A középmezőnyében vészeli át az újabb és újabb szezonokat. Idén változhat a helyzet, november eleje és március vége között például a Parma 16 mérkőzést játszott le vereség nélkül: ilyen szériát még a sztárokkal teletűzdelt egykori sikercsapat sem tudott produkálni.


A Parma sikere a kőkemény munka - ezt vallja Roberto Donadoni, aki 2012 óta irányítja a csapatot. A sikerrecept viszonylag egyszerű: masszív védekezés, kőkemény középpályások, agilis csatárok. Plusz Antonio Cassano, aki néhány nem túl sikeres "nagycsapatos" kitérő (Real Madrid, Inter, Milan) ismét megtalálta a jobbik énjét, kiválóan focizik, 11 bajnoki gólnál tart idén.


Említést érdemel a Parma játékospolitikája: a klubnak jelenleg 226 (!) futballistája van, közülük sokan kölcsönben szerepelnek más egyesületeknél, s vannak ún. közös tulajdonú futballistái is. Többnyire filléres ügyekről van szó, a La Repubblica szerint tavaly nyáron a  Parma 300 transzfer-ügyletben vett részt, ezek összköltsége azonban mindössze 6 millió eurót számlált.


A focisták túlnyomó többségéről talán soha nem hallunk majd, de azért nemcsak nímandokról beszélünk: Szotirisz Ninisz (PAOK), Aleandro Rosi (Sassuolo), Yohan Benalouane (Atalanta) vagy Abdelkader Ghezzal (Latina) neve nem ismeretlen a nagyközönség előtt. Az pedig kimondottan pikáns, hogy a szlovén első osztályban szereplő ND Gorica keretében 22 (!) pármai tulajdonú focistát találunk. A szlovén ligában a dobogóért harcoló csapat hétvégimérkőzésén (0-0 az Olimpija Ljubljana ellen) a kezdőben nyolc, a cserepadon négy olasz származású futballista foglalt helyet.


Egy biztos: a 16 mérkőzésen át tartó pármai széria nem volt véletlen, a Parma az AC Milan (3-2, 4-2) és a Napoli elleni kettős győzelem (1-0, 1-0) mellett négy gólt rúgott idegenben az Atalantának is. Április 19-én pedig az Intert fogadja az Ennio Tardiniben, vélhetően az a meccs dönt majd az Európa Liga-indulásról.


(ktn)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább