Hősök és antihősök

, hb

La Liga, 1. forduló

Elrajtolt a spanyol bajnokság 2014/15-ös szezonja.

Az elmúlt hétvége ünnep volt a latin futball szerelmesei számára: a Málaga-Athletic Bilbao (1-0) összecsapással kezdetét vette a La Liga új szezonja. A nyitómeccsen - a futball kivételével - nagyjából mindent láttunk is, ami miatt szeretni, vagy gyűlölni lehet a spanyol focit: volt kihagyott büntető, rengeteg alattomos belépő, két kiállítás (Málaga) és több súlyos bírói tévedés. A játékvezető a legnagyobb hibát a 95. percben vétette, mikor - érthetetlen módon - érvénytelenítette az előrefutó bilbaói kapus, Gorka Iraizoz teljesen szabályos egyenlítő gólját. Lehetett volna a nyitánynak egy nagy hőse, de végül be kellett érnünk egy antihőssel. Úgy hívják: Antonio Mateu Lahoz.

Kevésbé volt mozgalmas a két spanyol gigász első bajnokija: a Barcelona több mint egy félidőt emberhátrányban futballozva 3-0-ra elpáholta az Elchét, a Real Madrid pedig ötlettelen játék mellett is kettőt vágott az újonc Córdobának. Annak ellenére, hogy a Barca 148, a Real pedig 110 millió eurót költött új játékosokra a nyáron, egyelőre mindkét együttesben a régi motorosok villogtak: a katalánoknál Lionel Messi duplázott, a madridi gólokat pedig Karim Benzema és Cristiano Ronaldo jegyezte. Úgy tűnik, ismét unalmas szezon elé nézünk.

Főleg azután, hogy a bajnoki címvédő Atlético Madrid máris hátrányba került a riválisokkal szemben: a matracosok erejéből csak egy 0-0-s döntetlenre futotta a Rayo elleni idegenbeli találkozón. A fővárosiak védelmére továbbra sem lehet panasz (első blikkre még a távozó Courtois-t is sikerült pótolniuk a remekül védő Miguel Ángel Moyàval), elől azonban kezd nyilvánvalóvá válni, hogy a madridi gólok nagy részét Diego Costa magával vitte Londonba. És ott van még Diego Simeone fegyelmi ügye is: a madridi trénert a találkozó előtt néhány órával a spanyol szövetség nyolc mérkőzésről eltiltotta, mert az argentin mester a Szuperkupa második meccsén "meglegyintette" a negyedik játékvezetőt. Tavaly szinte mindenki egyetértett abban, hogy az Atlético sikerei nagyrészt Simeonénak köszönhetőek - a tréner eltiltása tehát semmi jóval nem kecsegtet a bajnok számára.

Kecsegtetően indult viszont az újonc Eibar első La Liga-szezonja. A baszk kiscsapat története első élvonalbeli mérkőzésén Javi Lara parádés szabadrúgásgóljával 1-0-ra legyőzte szomszédját, a Real Sociedad együttesét. A derbi alkalmával a hazaiaknál nyolc olyan futballista kapott helyet a kezdőcsapatban, aki két éve még spanyol harmadosztályban rúgta a bőrt, és ebből heten már akkor is az Eibart erősítették. Persze ezen nem kell meglepődni: a baszkok hárommillió eurós éves költségvetése nem ad lehetőséget sztárjátékosok igazolására. Lehet, hogy éppen ez a tényező tartja majd az élvonalban a jól összeszokott garnitúrát.