Micsoda lista: német, olasz, magyar

Micsoda lista: német, olasz, magyar

, Kiss Tibor Noé

Az Eb csoportkörének első fordulója után Németország és Olaszország a legmeggyőzőbb, Magyarország okozta a torna eddigi legnagyobb meglepetését.



Az Európa-bajnokság csoportkörének első fordulója úgy kerül be majd a történelemkönyvekbe mifelénk, hogy a magyar válogatott harminc év után nyert ismét mérkőzést világversenyen, ötvenkét év után pedig Európa-bajnokságon is. Ausztria–Magyarország 0–2, Szalai fantasztikus, Stieber még fantasztikusabb gólt szerzett, Bordeaux-ban tízezer magyar ünnepelt, de Budapest belvárosában is megbénult néhány órára a tömegközlekedés.

 

A győzelem ráadásul teljesen megérdemelt volt. Bár Alaba kapufája után eszünkbe juthatott Jakovenko és Jaremcsuk meg az irapuatói tüzes pokol, ezúttal mákunk volt. Aztán egyszerűen jobban játszottunk. Szalai igazán megérdemelte a gólt, a Kleinheislerrel való összjátéka a tiki-takát idézte, aztán jött a slusszpoén, Stieber emelése. A tévéképernyőkön keresztül nézve úgy tűnt, a labda másodpercekig áll a levegőben, de közben folyamatosan repült, egészen a kapuig. Hihetetlen érzés volt, egy teljes generáció tapasztalhatta meg életében először.

 

A magyar válogatott megérdemelten lett az Eb első körének meglepetéscsapata, de azért voltak még nagyon meggyőző teljesítmények. Igaz, nem sok. Kimondottan tempós és látványos volt a német–ukrán mérkőzés, ahol kiderült, hogy a németek miért a legnagyobb esélyesei a tornának: egy olyan ukrán csapatot vertek 2:0-ra, amely a mérkőzés bizonyos szakaszaiban szinte ellenállhatatlan volt. Schweinsteiger gólja: egy újabb nagy pillanat, s ha Joachim Löw talál egy normális befejezőcsatárt a tornára (nem Götze lesz az), akkor az elődöntő megint garantált.

 

Az Eb előtt sokan azt mondták, hogy minden idők leggyengébb olasz válogatottja érkezett Franciaországba. A nevek alapján ez biztos, a Pelle-Éder csatárkettősről az olasz foci elkötelezett rajongóin kívül eddig elég kevesen hallottak. S bár a magyar sajtó és a tévékommentátorok a szokásos közhelyeiket pufogtatták (az olaszok ölik a focit stb.), Olaszország magabiztosan verte a világranglista második helyén álló Belgiumot. Soha nem láttam még ilyen gyors focit játszó olasz csapatot, az olasz játékosok pedig (ez hihetetlen) összesen 120 kilométert futottak a meccsen. Ennyit arról, hogy az olaszoké volt minden idők legmagasabb átlagéletkorú kezdője (31 év, 169 nap) az Eb-n.

 

Megfeleltek a franciák is, de lesz hová fejlődniük, főleg Pogbának és Griezmannak. Egyértelmű csalódást okozott a spanyol válogatott. A csehek ellen megint kénytelenek voltunk nézni az egyre unalmasabb passzolgatást, hogy aztán a 87. percben Piqué fejeljen egy gólt. Hatszázharminckét sikeres passz – de mivégre? Az albánok legalább okoztak némi izgalmat: a létszámemelés mellett szól az a lelkes, csupaszív játékuk, amit Svájc ellen mutattak. Szikrázott a gyep, ezt várjuk! Tartanunk kell Izlandtól, az északiak úgy ikszeltek Portugáliával, hogy a meccs nagy részében egyenrangú ellenfélnek bizonyultak. Nagyon kemény dolgunk lesz a kőkemény északi hipszterek ellen szombaton.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább