Gera Zoltán és a spanyol válogatott előtt le a kalappal

Gera Zoltán és a spanyol válogatott előtt le a kalappal

, Kiss Tibor Noé

Két fordulón vagyunk túl az Eb csoportkörében. Összegzésünkben a meccsek kapcsán kiadott statisztikák között csemegéztünk.



Az Eb csoportkörének második fordulója után valamit javult a helyzet a gólok terén. A meccsenkénti átlag még mindig nem éri el a két gólt (22+25= 47 gól/24 mérkőzés), de a spanyolok és a belgák legalább eljutottak három találatig a maguk meccsén. Két meccs után biztos csoportelső Olaszország (a 2006-os vébé óta először), és örülhetnek a továbbjutásnak a franciák és a spanyolok is. (Ha sikerült volna legyőzni Izlandot, Magyarország is biztos csoportelsőként állna két meccs után.)

 

Még jó, hogy kilencven percig tartanak a meccsek, különben még rosszabb volna a gólátlag: az eddigi 47 gól közül 13 a mérkőzések 87. perce után született, vagyis a véghajrában esett a gólok több mint egynegyede. Szomorú ez is: már most annyi gólnélküli első félidőt láttunk, mint 2012-ben összesen. Jaj.

 

Szóval kevés a gól, jók a védők, közülük is kiváltképp a spanyolok. A spanyol válogatott az utolsó tizenegy Eb-mérkőzésén mindössze egy gólt kapott. A sorozat a 2008-as tornán kezdődött az olaszok elleni negyeddöntős 0–0-val. Azóta csak az olasz Antonio Di Natale talált be a kapujukba egy 2012-es csoportmeccsen, vagyis 18 óra és 18 játékperc telt el úgy, hogy mindössze ez az egy gól terhelte a spanyolok kapuját. A támadás is megy a spanyoloknak: a tikitaka mesterei a törökök elleni meccs harmadik gólja előtt 21-szer passzoltak egymáshoz, a mezőnyjátékosok közül csak Piqué maradt ki a támadásból.

 

Érdemes megemlítenünk a svéd válogatottat, amely egészen kilátástalan támadófocit mutat ezen az Európa-bajnokságon. A svédeknek sem Írország, sem Olaszország ellen nem volt kaput eltaláló lövésük. Egy Ibrahimoviccsal a csatársorban azért ez elég ciki.

 

A torna lövőgépe eddig Cristiano Ronaldo, aki boldogan mondhatja el magáról, hogy már 91 kapura lövése van Európa-bajnoki mérkőzéseken (a rekordlistán őt követő Henrynak „csak” 52), s már az idei tornán is volt húsz kísérlete. A mezőnyben kilenc olyan csapatot is találunk, amelyeknek két meccs alatt összesen nem volt ennyi próbálkozása. De van egy bökkenő: Cristiano Ronaldónak még nincs gólja a tornán, az általa megelőzött csapatok listáján szereplő olasz válogatott viszont már biztos csoportelső. S ha ezt még lehet tovább fokozni, a portugáloknak ugyanannyi góljuk (1) van 15 kaput eltaláló lövést követően, mint a svédeknek, akik ezt az egy gólt kapura lövés nélkül, egy öngólnak köszönhetően szerezték.

 

Ronaldo ellentéte Jamie Vardy, aki idén tavasszal stabilizálta helyét az angol válogatottban. Skótosan spórol: idén összesen öt lövése volt angol mezben, ebből négy gól lett. Wales ellen csereként állt be a Leicester csatára, és a harmadik labdaérintéséből sikerült egyenlítenie.

 

Két nagy sorozat is megszakadt az elmúlt napokban. Az északírek 1982 után, 44 év elteltével nyertek ismét mérkőzést nagy futballtornán, akkor a házigazda spanyolokat győzték le a vébén, most Ukrajnát. A belgák a 2000-es Eb-n szerzett Mpenza gólt követően 93 sikertelen gólszerzési kísérlet után értek el megint Eb-gólt, ezúttal Írország ellen, Lukaku révén.

 

Végül néhány érdekesség a játékosokról. A legtöbb gólhelyzetet kidolgozó játékosok listáját a házigazdák jolly-jokere, Dmitri Payet vezeti (14 helyzet), őt a belga De Bruyne (11) és a horvát Rakitic (10) követi. Ami a védekezést illeti, ott magyar focistát is találunk a dobogón. Az első kör után még listavezető Gera Zoltán tíz szereléssel (a horvát Striniccsel holtversenyben) második, a sort a walesi Ramsey (11 szerelés) vezeti. Nem akármi ez egy 37 éves játékostól.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább