Ronaldo és a Real mennybemenetele

, Kiss Tibor Noé

Megtörtént, amire lassan harminc éve várunk: egy csapatnak sikerült megvédenie címét a Bajnokok Ligájában. A szerencsésen megúszott első félidő után a Real Madrid lemosta a pályáról a Juventust, megszerezve 12. BEK/BL-címét. Abszolút maximum.

Óriási várakozások előzték meg a mérkőzést, a tavaszi szezon egyértelműen két legjobb formában lévő csapata, a spanyol és az olasz bajnok futott össze Cardiffban: Real Madrid–Juventus. A spanyolok joggal tartottak a Juventustól, az olaszok az első percekben több helyzetet is kidolgoztak, kellett vagy negyedóra, míg a Real magára talált. Az első félidő így is az olaszoké volt, az 1:1 a blancókra nézve volt hízelgő. A második félidő azonban álomszerű madridi játékot hozott, a Real Madrid hosszú ideje nem futballozott olyan tökéletesen, mint ebben a negyvenöt percben. Az olaszok a félpályát is alig tudták átlépni, 4:1, KO. Nehéz megmondani, hogy ki volt a Real Madrid legjobbja. A kétgólos Ronaldo? A metronómpontosságú Kroos? A művészi Modric? A góllövő-serpa Casemiro?

„Nem tudom megmondani, mi történt velünk a második félidőben” – mondta a meccs után a bekapott négy gól ellenére is lassan a világtörténelem legjobb kapusává előlépő Gianluigi Buffon. Szokatlan őszinteség, sokan nem értik. Az olaszok számára a legjobb hír az 1:4 ellenére, hogy a tavasz során annyi csapattal „összeboronált” Massimiliano Allegri folytatásról beszélt. „Egyértelmű, hogy meg kell erősíteni a csapatot, csak így érhetünk el még nagyobb eredményeket, és technikailag is fejlődnünk kell” – fogalmazott a tréner, aki három szezon alatt így is hét trófeát bezsebelt már a zebrákkal. Nagyon szimpatikusan beszélt a Real Madrid edzője, Zinedine Zidane, aki az első tréner (nyilván!), aki megvédte BL-címét edzőként. Arra a kérdésre, hogy ő e a világ legjobb edzője, így felelt: „ugyan már”. Cristiano Ronaldo nem volt ilyen visszafogott. „Én lettem a gólkirály, mi kell még?” – mondta a 12 találatig jutó játékos. Ő is megvédte címét.

Borzasztó dolog lehet Juventus-szurkolónak lenni. A csapat kétszer nyerte meg a BEK/BL-trófeát, hétszer pedig kikapott a döntőben. 1985-ben a Liverpoolt, 1996-ban az Ajaxot győzte le az olasz csapat, amely a legutolsó sikere óta az ötödik Bajnokok Ligája fináléjában maradt alul (1997: Dortmund, 1998: Real Madrid, 2003: Milan, 2015: Barcelona, 2017: Real Madrid). Ezzel a csapat utolérte a másik nagy vesztest, a Guttmann-átok által sújtott Benficát, amely ugyancsak zsinórban öt BEK/BL-döntőt bukott el.

A Juventus a BL-döntők elvesztése mellett a csodálatos döntős-gólokra specializálta magát. Ki ne emlékezne Alessandro Del Piero sarokkal szerzett találatára az 1997-es fináléban? De az is kevés volt, mert jött a csereként beállt Lars Ricken, aki átemelte a labdát Peruzzin, a Dortmund pedig 3:1-re nyert. A cardiffi gól pedig… Alex Sandro kapásból emelte középre a labdát egy hosszú ívelés nyomán, már ez a mozdulat is szépségdíjas volt. Aztán Gonzalo Higuain mellel levette azt, és áttette Mario Mandzukicnak. Ő pedig… Ugyancsak levette mellel, majd a kapuba ollózott. Fenomenális volt, de csak ezüst jár érte.

A Real Madrid megvédte címét – elsőként a BL története során. Ezt a sztorit évek óta kívülről fújjuk, és nem véletlen, hogy ez annak a Realnak sikerült, amely valóban az európai futball egyeduralkodója. Mintha a BEK/BL sorozatát a madridiakra írták volna: az első öt trófeát a Real Madrid kaparintotta meg az ötvenes években, s most, amikor az elmúlt bő tíz évben mindenki a világtörténelem legjobb Barcelonájáról értekezik (nem alaptalanul), akkor a győzelmek számát tekintve a Real Madrid egalizált: 2006 (az új kor első Barca-sikere) óta a Barcelona és a Real Madrid is három-három alkalommal szerzett BL-címet. S még valami: a Real Madrid az első csapat, amely elérte az 500 gólt a BL-ben.

A Real győzelme a spanyol foci nagy győzelme is. Sorozatban negyedszer avattak spanyol bajnokot a sorozatban, ennél hosszabb szériájuk utoljára az angol kluboknak volt: a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján az angol egyesületek nyertek zsinórban hatszor (Liverpool, Liverpool, Nottingham, Nottingham, Liverpool, Aston Villa).

A nap hőse: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

Kezdjük a számolást. Megszerezte a 600. gólját a klubcsapataiban és a válogatottban. Ő szerezte a legtöbb gólt a BL negyeddöntői (20), elődöntői (8) és döntői (4) során. Őt idézve: mi kell még?

A nap citromdíjasa: Sergio Ramos (Real Madrid)

Az mire volt jó, hogy a Juan Cuadradóval történt csetepaté után el kellett játszania (a 83. percben, 3:1-es vezetésnél), hogy a kolumbiai szándékosan belerúgott? SR sosem lesz a kedvencünk.