Halálcsoport: folytatódhat a francia-olasz háború

Eb-sorsolás

A kiemelés után már sejteni lehetett, hogy a franciák halálcsoportba kerülnek. Így is történt: Raymond Domenech csapata ismét összefutott az olaszokkal, de Hollandiánál és Romániánál is el tudtak volna könnyebb ellenfelet képzelni maguknak a gallok.

Pikáns partik

A csoport

Az A csoportban pikáns összecsapásokra kerülhet sor, több szempontból is. Egyrészt Svájcban viszonylag sok portugál és török vendégmunkás él, azaz ez a két válogatott „svájci" támogatásra is számíthat.

A futballpályán is pikáns lehet egy svájci-török meccs. 2005 novemberében vb-pótselejtezőn futott össze a két gárda, és a svájciak 2-0-s előnnyel érkeztek Isztambulban. A visszavágót 4-2-re elveszítették, de a meccs inkább a lefújás utáni balhéról maradt emlékezetes.

A portugáloknak a csehekről vannak kellemetlen emlékeik. Az 1996-os Eb-n a portugál aranygeneráció fiesztára készült a lesajnált cseh csapat ellen, Poborsky csodagólja után azonban Csehország került az elődöntőbe (majd onnan a döntőbe). A négy évvel ezelőtti Eb-n a portugálok ezüst-, a csehek bronzérmet szereztek.

A csoport: Svájc, Csehország, Portugália, Törökország
Helyszínek: Basel, Genf

Teljesültek a német kívánságok

B csoport

Ausztria jelenleg a világranglista 91. helyén áll (a közvetlenül előtte álló három ország: Örményország, Izland, Lettország), így nem csoda, hogy a lengyelek, a németek és a horvátok is tapsikoltak örömükben, amikor csapatukat húzták ki a rendező mellé.

Az Eb-címre is esélyes német válogatott számára nem ígérkezik nehéznek a kvartett. Ausztria például utoljára 1986-ban győzte le az akkori NSZK gárdáját (Bécsben 4-1-re), de a két csapat utolsó három meccsén a németek 11 gólt rúgtak a Sógoroknak (2004: 3-1, 2002: 6-2, 1994: 5-1). A horvátok mérlege is jó Ausztriával szemben: három meccs, három győzelem.

A német-lengyel párharcot színezi, hogy a két gárda a 2006-os világbajnokságon is azonos csoportban szerepelt (a németek 1-0-ra győztek), ráadásul a német válogatott két csatára (Klose és Podolski) is lengyel származású.

A horvátok kétszer találkoztak tétmeccsen Németországgal. Az 1996-os Eb negyeddöntőjében a germánokat lebecsülő Sukerék elbuktak (1-2), két évvel később viszont a vb-negyeddöntőben porrá zúzták a kiöregedett Nationalelfet (3-0).

B csoport: Ausztria, Horvátország, Németország, Lengyelország
Helyszínek: Bécs, Klagenfurt

Négy csapat, négy Eb-cím

C csoport

A halálcsoport. Franciaország kétszer, az olaszok és a hollandok egyszer-egyszer nyertek Eb-t. Hármuk közül egy a legjobb nyolc közé sem jut be, de Romániát sem becsülhetik le.

Se szeri, se száma az itt szereplő csapatok egymással szembeni tétmeccseinek. Kezdjük a közelmúlttal. Olaszország és Franciaország a mostani selejtezők B-, Románia és Hollandia pedig a G csoportjában szerepelt együtt. Eszerint a románok és a franciák lehetnek a nyerők: Hollandia-Románia 0-0, 0-1; Franciaország-Olaszország 3-1, 0-0.

Az olaszok a 2000-es sorozatban mindhárom csapattal összefutottak: Romániát 2-0-ra verték a negyeddöntőben, Hollandiát 0-0 után tizenegyesekkel (a 90 percig emberelőnyben játszó hollandok két büntetőt hagytak ki a rendes játékidőben, hármat a tizenegyespárbaj során), a döntőben pedig Trézéguet aranygólja döntött. A franciáknak azóta már visszavágtak a világbajnoki döntőben is, de tétmeccsen a rendes játékidőben utoljára 1978-ban diadalmaskodtak a gallok felett (az Argentínában rendezett vb-n).

A franciáknak szinte csak jó emlékeik vannak a hollandokról. Az 1996-os Európa-bajnokságon például tizenegyesekkel verték őket a negyeddöntőben, 2000-ben pedig (bár a csoport utolsó fordulójában 3-2-re kikaptak az Oranjétől) Rotterdamban hódították el történetük második Eb-aranyát. A franciák az 1996-os Eb-n találkoztak utoljára tétmeccsen Romániával, és Dugarry góljával győzték le az akkor csoportutolsóként búcsúzó román tizenegyet.

C csoport: Hollandia, Olaszország, Románia, Franciaország
Helyszínek: Bern, Zürich

Kemény feladat előtt a címvédő

D csoport

A D csoportban szinte megismétlődik a 2004-es Eb A csoportjának felállása. Akkor a görög-spanyol-orosz hármashoz a portugálok csatlakoztak negyedikként. Az akkori eredmények: Spanyolország-Oroszország 1-0, Görögország-Spanyolország 1-1, Oroszország-Görögország 2-1.

A jövő évi Eb-re a spanyolok és a svédek egymás mellett jutottak ki az F csoportból, a svédek 2-0-ra, a spanyolok 3-0-ra verték hazai pályán nagydöntőbeli csoportellenfelüket.

Spanyolország és Oroszország (pontosabban a Szovjetunió) 1964-ben Eb-döntőt játszott egymással Madridban: a spanyolok 2-1-re nyertek.

D csoport: Görögország, Svédország, Spanyolország, Oroszország
Helyszínek: Innsbruck, Salzburg