Magyar invázió Palermóban

Magyar invázió Palermóban

, focitipp.hu

Palermói futball, 2. rész

A palermói csapat a két világháború között megjárta az olasz elsőosztályt és az anyagi csődöt is. Mindeközben három magyar származású edző is részese volt a klub sikereinek. A csapat történetének második része.



Képek a palermói futball történetéből >>>

A huszadik század tízes évei egészen az első világháború okozta kényszerszünetig csendesen teltek Palermo labdarúgásában, a csapat csak szicíliai bajnokságok és kupák versenysorozataiban vett részt, és azokat igen nagy százalékkal meg is nyerte.

A Palermo elhagyja Szicíliát

A palermói labdarúgás történetében az 1921-es esztendő az újabb mérföldkő, hiszen az 1921 augusztus 21-én induló Campionato Lega Sud elnevezésű bajnokság keretében hagyta el először a szigetet a csapat, ekkor indult először (regionális jellegű) országos bajnoki küzdelemben. 1928-ban aztán a klub egyesült a Vigor Palermo csapatával és AC Palermo néven folytatta. Egy évvel később indultak Olaszországban az országos Serie bajnokságok, az AC Palermo a Serie C-be kapott besorolást, amelyet rögvest meg is nyert, így 1930 nyarán már a Serie B-ben találta magát a rosanero banda.

Az első B ligás évükben már majdnem feljutottak az első osztályba, de pechjükre akkor még csak az első két helyezett jutott fel, a Palermo bronzérme így nem ért túl sokat. Ám a következő szezonban már nem bíztak semmit a véletlenre, bajnokságot nyernek a B-ben is, és ezzel újabb klubtörténeti mérföldkőhöz érkeztünk: az AC Palermo a Serie A-ba jutott!

Harmincas évek: négy szezon a Serie A-ban

A feljutást követő években a Palermo a középmezőny stabil tagja lett: legjobb eredményét az 1934/35-ös bajnokságban érte el a klub. A szezon végén a 7. helyen zártak, és ezzel az elmúlt évszázad legjobb első osztályú palermói eredményét érték el. A sikernek magyar vonatkozásai is voltak, hiszen ekkor a csapat edzője a Triestina-tól érkező Csapkay Károly (alias Carlo Csapkay) volt. De a lendület már nem tartott ki a következő idényre, ráadásul a magyar sikeredző is a Nápolyhoz távozott: a csapat által megszerzett 23 pont csak a 15. helyet jelentette. Ez akkortájt kieső pozíció volt.

Magyar trénerekkel a középmezőnyben

1932. január 24-én átadták a csapat stadionját, a La Favorita-t, amely abban az időben körülbelül 20 ezer férőhelyes volt. Csapkay ezután visszatért, és a B ligában újra ő vezette csapatot, de csodát már ő sem tudott tenni: a Palermo, ahogy korábban az A, úgy most a B liga középmezőnyébe ragadt be. A következő szezonban a Veneziához távozó Csapkay-t ismét magyar edző, ezúttal Hajós Árpád, a Törekvés korábbi focistája váltotta, aki hajszálra ugyanazt az eredményt (7. hely) hozta, mint Csapkay, így ő is csak egy szezon erejéig volt a csapat trénere. A klubvezetők mégis ragaszkodtak a magyarokhoz, így az 1938/39-es bajnokságot Halmos Armanddal kezdték a rosanerók. Halmos azonban már egy évet sem húzott ki a kispadon: a csapat vártnál rosszabb szereplése miatt szezon közben az olasz Ermenegildo Negri váltotta.

Közbeszólt a második világháború

Az 1939/40-es szezont ugyan a klub még befejezte a 14. helyen, de 1940 nyarán (miközben már Európa jelentős része a II. világháború poklában égett) az olasz futballszövetség anyagi gondjai miatt kizárta a Palermót a bajnokságból, így a klub az 1940/41-es bajnokságban már el sem tudott indulni. A továbbélésért fúzióra kényszerülő csapat ezért egyesült a helyi Juventina Palermo-val, és US Palermo-Juventina néven folytatta tovább, jogot szerezve az 1941/42-es szezonban a C1-es indulásra. A harmadik liga nem okozott különösebb gondot a palermóiaknak: simán nyerték a C1 küzdelmeit, és jutottak újra a B-be. Igen ám, de 1942-re a világháború Olaszországot is elérte, így természetesen bizonytalan ideig sok egyéb mellett a futball is szünetelt Itáliában.

1. rész (Palermo: a világ rózsaszín) >>>
3. rész (Ellentmondásos évtizedek) >>>
4. rész (Beköszöntött az Aranykor) >>>

(szg.focitipp.it)


*****

További cikkek a rovatban

Gólöröm

, D. Bányász Gergő

Gólöröm

Mit kap az a játékos, aki gólöröm miatt leveszi a mezét? Sportszerűtlen viselkedés miatt sárga lapot. Uff

Tovább

Futball a földi pokolban

, Nádudvari Péter

Futball a földi pokolban

Hetvenkét éve, 1945. január 27-én szabadult fel a történelem egyik legnagyobb szégyenfoltjának helyszíne, az auschwitzi lágerkomplexum. A krematóriumok között időnként futballmérkőzéseket rendeztek.

Tovább

Kisbeszéd-töredék a szünetről

Nos, csak a kép kedvéért, kedves magyar bajnokság, jó hír, hogy páran lessük még a monitort, a takarót. Kevésbé jó: nem mindig tudjuk, hogy amit látunk az a valóság, vagy végtelenített felvételről valami régi program. Azaz, hogy élsz e még egyáltalán. Nagygéci Kovács József a "szünetről".

Tovább

„Tengerben a tenger”

Július 14-én, csütörtökön, 66 éves korában meghalt Esterházy Péter író, Esterházy Márton testvére. NAGYGÉCI KOVÁCS JÓZSEF egy személyes történetet idéz fel a futball iránt rajongó EP-ről. Jelen időben beszélünk róla.

Tovább

„Magyaros, csípős”

, Focitipp Official

„Magyaros, csípős”

Állandó posztolónk, SZOMBATHY PÁL újságíró tökélyre fejlesztette a minimált az előzetes esélylatolgatás során. Rövid, de velős. Eb-körkérdések.

Tovább

Magyarország futballban is világirodalmi tényező

, focitipp

Magyarország futballban is világirodalmi tényező

A cím legföljebb azok számára szorulhat némi magyarázatra, akik nem hallottak még a magyar íróválogatottról. Remélhetőleg ők vannak kevesebben. Különösen ama három feledhetetlen famagustai (Észak-Ciprus) nap után, amikor a csapat nemzetközi színtéren is – újra – letette névjegyét. Nem is akárhogy! –…

Tovább

Kőrösi Zoli halálára

, Szegő János

Kőrösi Zoli halálára

Tegnap meghalt egy magyar író, aki szeretett focizni, és tudott is írni a fociról. A logikai láncolatból ne maradjon ki az se, hogy tudott is focizni, és szeretett is írni. Szegő János búcsúzik tőle.

Tovább

Nyerjen könyveket a Focitippel!

, focitipp.hu

Nyerjen könyveket a Focitippel!

Itt a Focitipp nagy könyvnyeremény-akciója. Hat nyertes összesen 18 könyvet nyerhet meg a játékban, amely a Facebookon zajlik.

Tovább

A Professzor visszaemlékezései

, Kiss Tibor Noé

A Professzor visszaemlékezései

Mit tudhatunk meg Andrea Pirlóról a Gondolkodom, tehát játszom című önéletrajzi könyve alapján? Rengeteg mindent – de azért várjuk a folytatást. Könyvkritika.

Tovább

Egy Dózsa-regény vége

, Szegő János

Egy Dózsa-regény vége

Szusza, Bene és Törőcsik – három egykori futballsztár egy fotón. Szegő János új sorozata a kultúrszekcióban: "egy kép alá".

Tovább