A futball húsz csodája - amikor a Honvéd-drukkerek nem hittek a szemüknek

A futball húsz csodája - amikor a Honvéd-drukkerek nem hittek a szemüknek

, anfield.focitipp.hu

1. rész

Ha vesztésre áll egy csapat, még nincs veszve semmi. Van, aki háromgólos hátrányban elkeseredetten ordít, de van olyan is, aki ordítás helyett fordít: következzen a húsz legizgalmasabb meccsdramaturgia.




20. Ausztria-Hollandia 3-4

Az utóbbi évek rettenetes eredményei által frusztrált osztrákok önfeledten tomboltak, amikor 35 percnyi játék után 3-0-ra vezettek a hollandok ellen a bécsi Ernst Happel Stadionban. Most végre megmutatjuk a világnak, hogy mégsem vagyunk akkora lúzerek - így gondolták. Rosszul gondolták. Hollandia ugyanis hihetetlen hajrával (Huntelaar, Heitinga, Hesselink és Huntelaar volt eredményes) 4-3-ra fordított. (videó: 08:13 min)



19. Győri ETO-Diósgyőr 5-4
"Idegenben lőtt három góllal általában nyerni szoktak" - mondta a riporter Tornyi Barnabásnak, a Diósgyőr edzőjének a szünetben, 1-3-as állásnál. "Általában" - válaszolta Tornyi. A 83. percben, amikor csapata 4-2-re vezetett, már ő is győzelemmel kalkulált. Hiba volt. A Győr ugyanis (Reszeli Soós Istvánnal a kispadon) fergeteges hajrával 2-4-ről 5-4-re fordított az utolsó percekben. Az NB1 1998/99-es idényében ez volt az ősz meccse. Gólszerzők: Vayer, Balla, Korsós, Szarvas 2, ill. Kiser, Kulcsár, Téger és Egressy.

Honvéd-Panathinaikosz 5-2, 1-5
A magyar érdekeltségű meccsek közül említhető még a Honvéd-Panathinaikosz mérkőzés is: az 1987/88-as szezonban az UEFA-kupa 3. fordulójában a Honvéd az első meccsen már 5-0-ra vezetett a görögök ellen (Kovács Kálmán négy gólt lőtt) - ki hitte volna, hogy kiesés lesz a vége. A Panathinaikosz 5-2-re szépített (Szaravakosz-dupla), a visszavágón pedig (sokak szerint játékvezetői segédlettel) 5-1-re kikapott a Honvéd - és kiesett.

Wolverhampton-Honvéd 3-2
Emlékezetes az 1954-es Wolverhampton-Honvéd mérkőzés is: az 52 ezer néző előtt játszott mérkőzésen a magyar csapat két góllal vezetett a szünetben (Kocsis, Machos), a Wolves azonban 3-2-re fordított. (videó: 02:38 min)


18. Metz-Barcelona 2-4, 4-1
A KEK 1984/85-ös kiírásának első fordulójában adva volt egy remek Barcelona (Schuster, Archibald, Carrasco és mások) meg egy gyengécske Metz, amely a francia ligában csak a 12. helyen végzett az előző szezonban. Az esélyeknek megfelelően a Barca 4-2-re nyerte az első meccset, idegenben - így a barcelonai visszavágó formalitásnak tűnt. Annál is inkább, mivel a Camp Nouban is a Barca szerzett vezetést, Carrasco góljával, s ezzel összesítésben már 5-2-re vezettek a katalánok. A Metznek négy gólt kellett volna rúgnia a Barcelona otthonában - s ez a futballvilág legnagyobb ámulatára sikerült is neki, a jugoszláviai származású Zvonko Krubos vezetésével, aki háromszor volt eredményes.

17. NSZK-Magyarország 3-2
"Ez a mérkőzés a teremtés szégyene, botrányos lyuk az igazság firmamentumán" - írja Esterházy Péter az 1954-es világbajnoki döntőről. Magyarország 2-0-s vezetés után (Puskás, Czibor) 3-2-re kikapott (Morlock, Rahn 2) attól a nyugatnémet csapattól, amelyet két héttel korábban 8-3-ra megvert (agyonvert, lefocizott a pályáról, szétzilált stb.).

16. Barcelona-Atlético 5-4
Spanyol Kupa, negyeddöntő, 1997-ben. A madridi 2-2 után az Atléticónak nincs sok esélye a szuperfavorit otthonában, de a szerb Milinko Pantics nem így gondolja: a 31. percben az ő mesterhármasával már 0-3 az állás. Pantics még egy gólt lőtt azon a meccsen (2-4-re), a Barcelona azonban 5-4-re fordított (Ronaldo-tripla, Figo-bombagól és Pizzi-fejes). (videó: 03:25 min)



15. Franciaország-Jugoszlávia 4-5
4-2-ről 4-5, három perc leforgása alatt: 1960-ban, az első Európa-bajnokság elődöntőjében a házigazda franciák a párizsi Parc des Princes-ben 3-1-re és 4-2-re is vezettek a jugoszlávok ellen, de a 75. percbenTomiszlav Knyezs, a 77. és 78. percben pedig Matyej Jerkovics is betalált, s Jugoszlávia jutott az Eb-döntőbe.

14. NSZK-Anglia 3-2
Az 1970-es világbajnokság negyeddöntőjében a címvédő angolok magabiztos játékkal 2-0-ra vezettek a nyugatnémetek ellen, Sir Alf Ramsey, a szigetországiak szövetségi kapitánya pedig lecserélte az aranylabdás Bobby Charltont, hogy csapata legjobbja pihenten léphessen pályára az elődöntőben. Charlton kipihente magát addigra, csakhogy Anglia nem játszott elődöntőt, hiába vezetett 20 perccel a meccs vége előtt két góllal, a nyugatnémetek ugyanis Franz Beckenbauer, Uwe Seeler és Gerd Müller góljaival 0-2-ről 3-2-re fordítottak.

13. Portugália-Észak-Korea 5-3
A liverpooli Goodison Parkban játszották az 1966-os világbajnokság negyeddöntőjét: Észak-Korea már 3-0-ra vezetett Portugália ellen, csakhogy az ellenfélnél ott volt egy Eusébio nevű futballzseni, aki - bár a koreaiak megpróbálták őt levadászni - harminc perc alatt négy gólt lőtt, és a portugálok végül 5-3-ra nyertek. (videó: 03:50 min)


12. Jugoszlávia-Szovjetunió 5-5
Az 1952-es, magyar sikerrel végződő helsinki olimpia futballtornáján a második fordulóban Jugoszlávia-Szovjetunió mérkőzést játszottak: a jugoszlávok már 5-1-re vezettek a második félidőben, negyedórával a vége előtt pedig 5-2 volt az állás - de ez sem volt elég a győzelemhez. Az ismételt meccsen már jobban odafigyeltek a jugoszlávok, és 3-1-re nyertek.

11. Deportivo-Milan 4-0, 1-4
A 2004-es BL-negyeddöntőben sziporkázott a Milan a San Siróban, és csodálatos játékkal 4-1-re verte a Deportivót (a Milan gólszerzői: 45. Kaká, 46. Sevcsenko, 49. Kaká, 53. Pirlo). A BL-címvédő továbbjutása biztosnak tűnt, a Depor nem volt a csúcson (négy hónappal korábban 8-3-ra kikapott Monacóban). A visszavágón azonban alig lehetett ráismerni a Milanra: erőtlen, enervált focit játszott, és simán kikapott 4-0-ra. (videó: 01:50 min)


Folytatása következik.

(anfield.focitipp.hu)
*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább