Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Már a mérkőzés előtt is feltűnt, hogy milyen nagy elismeréssel nyilatkozik a Manchester City menedzsere, Pep Guardiola a Napoliról. A keddi rangadó után aztán a trénernek sikerült fokoznia a korábban elmondott szavait. „Ez a siker karrierem egyik legfontosabb győzelme volt. A Napoli az egyik legjobb csapat, amellyel a karrierem során találkoztam, talán a legjobb” – mondta a BL csoportkörének harmadik fordulójában aratott 2:1-es győzelem után Guardiola, aki a Barcelona és a Bayern München edzőjeként összesen 21 trófeát szerzett, vagyis kevesen ismerik nála jobban az elmúlt évtized legerősebb klubcsapatait.

Guardiola szavait a brit sajtó is nagy meglepetéssel nyugtázta, különösen azért, mert a Napoli a mérkőzés első harminc percében megszeppent, alamuszi csapatnak tűnt. A bombaformában lévő angolok átgázoltak az olaszokon, akár 4:0 is lehetett volna az eredmény a meccs első harmada után. Tökéletes gépezetként működött a ManCity, Kevin De Bruyne játéka (és két gólpassza) fenomenális volt. A második félidőben aztán felmutattak valamit az olaszok is, s ha azt nézzük, hogy Mertens büntetőt hibázott, Hamsík pedig „üres kapus” helyzetben rúgta bele a labdát a kétségbeesetten vetődő Stones-ba, akkor azt is mondhatjuk, a Napoli könnyen pontot szerezhetett volna (erre nagy szükségük is lett volna, mivel a csoport másik meccsén a Sahtar 2:1-re nyert Rotterdamban).

A Napoli azonban nem volt elég merész, ugyanakkor Sarri edzőnek igaza van abban, hogy a gárda játéka sokat fejlődött az előző idényhez képest. De akkor mit mondjunk a Cityről? A hétvégi, Stoke elleni 7:2-es győzelem volt a Guardiola-korszak csúcsteljesítménye a Citynél, amely sorozatban tíz megnyert mérkőzésnél tart, a bajnokságban pedig nyolc meccs után 29 találatnál (ennél jobb mutatója csak az Evertonnak volt – amely 30 góllal nyitott, 1894 őszén…). Az angolok kapcsán a legfurcsább statisztika mégis a Napoli kihagyott tizenegyeséhez kötődik: Éderson védése után elmondhatjuk, a ManCity kapusai az utolsó hat büntetőt kivédték a BL-ben.

A keddi ismét angol nap volt a Bajnokok Ligájában, mivel aratott a Liverpool is. A vörösök 7:0-ra nyertek Mariborban, amivel beállították az eddigi BL-rekordot (2010-ben a Marseille, 2014-ben pedig a Sahtar győzött 7:0-ra vendégként, előbbi Zsolnán, utóbbi a fehérorosz BATE stadionjában). A szlovén csapat a legutóbbi húsz hazai bajnokija közül tizenötöt kapott gól nélkül húzott le, de a Firmino-Salah páros ellen ez is kevés volt, mindketten dupláztak. Nagyon érzik egymást, már nyolc olyan gól született a szezonban, ahol egymásnak adtak gólpasszt. Kellett a győzelem a Poolnak, mert az eddigi két döntetlen soványka volt. A csoport másik meccsén döbbenetes eredmény született, a Szpartak Moszkva 5:1-re legyőzte a Sevillát. Az andalúz csapatnak ez volt a legnagyobb különbségű veresége a Bajnokok Ligájában.

Nem nyert ugyan a Tottenham, de a Real Madrid otthonában elért 1:1 felér egy sikerrel, különösen azért, mert a harmadik, továbbjutásra esélyesnek gondolt csapat, a Borussia Dortmund is csak ikszelt a ciprusi APOEL vendégeként. A németeknek így mindössze 1 pontjuk van három meccs után, a soron következő Tottenham–Real Madrid mérkőzés alighanem a csoportelsőségről dönt.