Egy vereség anatómiája

Egy vereség anatómiája

, focitipp.gj

"Aki most azt mondja, hogy jogosan kaptunk ki, az nem magyar és hazudik" - mondta Dzsudzsák Balázs a Magyarország-Svédország (1-2) világbajnoki selejtező után. S vajon ő igazat mond?



A magyar válogatott valóban peches gólt kapott a svédektől, Gera rosszul mérte fel a helyzetet elöl, Tímár alászaladt egy ártalmatlan ívelésnek hátul, Babos pedig rárúgta a labdát Ibrahimovicra, amely a svéd hasáról a kapunkba pattogott, ráadásul mindez a 94. percben történt. Egyet azonban ne feledjünk: a svédek nyolcvan percen át jobbak voltak, rúgtak egy kapufát (Källström), ordító helyzeteket hagytak ki (Holmén), s tüzeltek minden pozícióból (Ibrahimovic).

A hétvége mondata

"Jó csapat a magyar, de a miénk sokkal jobb." (Zlatan Ibrahimovic)


Védelem

Azt tudtuk, hogy a védelemmel gondok lehetnek. Bodnár, Vanczák és Vaskó kiesett, Juhász pedig sérülten vállalta a játékot. Az alternatívát a belső védő posztján Tímár Krisztián (Plymouth Argyle) jelentette, aki március óta mindössze három bajnokin szerepelt az angol másodosztályban. Talán a meccsrutin hiányával, talán a túlságosan nagy téttel magyarázható, hogy Tímár a legfontosabb pillanatban rosszul számolta ki a labda ívét, egészen valószerűtlenül alászaladt egy ívelésnek. "Sajnálom", mondta utóbb. Mi is sajnáljuk, de nem rajta ment el a meccs.

Hanem például a szélső bekkeken. Szélesi és Halmosi "anakronisztikus", idejétmúlt jelenség volt a pályán. Hogy egy balhátvédnek milyen felfogásban kellene futballoznia, azt szombaton a svéd Behrang Safari mutatta be (a románok elleni meccsen pedig, ha emlékeznek még rá, Mihai Nesu). Safari támadásokat épített, lótott-futott, gyakori ritmusváltásaival kibújt a magyarok gyűrűjéből, egyszóval övé volt a teljes balszél.

Középpálya

A magyar válogatott olyan szerkezetben kezdett, mint a selejtezősorozat első mérkőzésén, Dánia ellen. Két védekező középpályás (Dárdai, Vadócz), három alkotó középpályás (Gera, Hajnal, Dzsudzsák), és egy visszavont csatár (Huszti), vagyis alkalomadtán hatfős középpályás sornak kellett volna "megfognia", ideális esetben "átjátszania" a svédeket. Ezt a taktikát senki sem kifogásolhatta: a rendelkezésre álló "emberanyagot" tekintve valószínűleg ez a legideálisabb variáció. Ha nincs ütőképes csatárunk, akkor majd az elasztikus középpálya előnyeit használjuk ki: gyors helyváltoztatásokra épülő, rövidpasszos játék, akárcsak Stockholmban. Ebből azonban semmi sem valósult meg.

A válogatott egyetlen veszélyforrását Dzsudzsák jelentette, csakhogy középen nem volt kit bevonnia a játékba (Hajnal láthatatlanná vált, Huszti pedig - akinek gyakran a saját térfelére kellett visszajönnie labdáért - felőrlődött a túlerővel szembeni harcban). Egyedül abban lehetett bízni, hogy Dzsudzsák egymaga megoldja a játékszituációkat, elmegy a szélen, és beadja. El is ment, be is adta - de csatár híján nem volt, aki befejezze (fejjel pedig pláne nem, Mellberg és Majstorovic között).

Csatársor

Már a románok ellen is megfigyelhető volt, hogy a csapat nem tud "menet közben" átállni más játékrendszerre. A bekapott gólra képtelen volt reagálni, nem tudta felpörgetni az iramot, nem tudott újítani, s egészen a szünetig ugyanazt a kilátástalan taktikát erőltette.

Eredetileg a debreceni Rudolf Gergely kezdett volna, de ő a meccs előtti napon megsérült. Így aztán csak egyetlen támadója volt a válogatottnak, s ő is a kispadra szorult: Torghelle Sándor. S ott lett volna még Priskin Tamás - csakhogy ő még a cserék közé sem volt jelölve. Erwin Koeman szerint az Ipswich csatára nincs olyan mentális állapotban, hogy a kispadra ülhessen. Ez rendben van, nyilván a kapitány tudja a legjobban, ki mire képes. De ha tudja Priskinről, hogy "mentálisan még nem áll készen" az ilyen kulcsfontosságú mérkőzésekre, akkor vajon miért válogatja be?


Sok vagy kevés?

Kár ezért a meccsért, már csak azért is, mert a hajrában (az egyenlítő gól után) olyan eufórikus hangulat uralkodott a Puskás-stadionban, amilyenről álmodni sem lehetett az utóbbi húsz évben válogatott meccsen.

Persze, a magyar válogatottnak még van esélye a továbbjutásra, vagy legalábbis a második hely megszerzésére, de ez, valljuk be, elsősorban a kedvező sorsolásnak köszönhető. Hiszen eddig csak Máltát és Albániát vertük meg. Ami, s ezt is készséggel elismerjük, a mai futballban nem kevés.

De nem is sok.

(focitipp.gj)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább