A brazil edző álruhában menekült, több néző öngyilkos lett

A brazil edző álruhában menekült, több néző öngyilkos lett

, gj

1950, Brazília

A világháború a futballba is beleszólt, 1938 után legközelebb 1950-ben rendeztek vébét, az öldöklő harcoktól megkímélt Brazíliában.



A szocialista blokk országai (beleértve Csehszlovákiát és Magyarországot is) nem neveztek a selejtezőkre. Így fordulhatott elő, hogy Brazíliában mindössze hat európai válogatott állt rajthoz. Hiányzott India csapata is, amely kvalifikálta magát, mégsem utazott el Dél-Amerikába - egyes források szerint az indiaiak nem értettek egyet a FIFÁ-val abban, hogy a játékosoknak kötelező futballcipőt viselniük.

0-1 vagy 10-1?

Ott volt viszont - a vébék története során először - az angol válogatott. Angliában eleinte gúnyolódtak az ellenfeleken. "Majd éppen az amerikaiaktól kellene tartanunk" - nevettek az USA elleni meccs előtt, s kedvenc szavajárásuk volt, hogy az eszkimókon kívül csak egy nép nem tud focizni: az amerikai. Az angolok annyira bíztak magukban, hogy Walter Winterbottom nem nevezte a meccsre Stanley Matthewst. Döntését hamar megbánta. Az amatőrökből álló amerikaiak, akik addig jószerével még nem is játszottak együtt, 1-0-ra legyőzték a nagy esélyes Angliát! Az eredmény annyira hihetetlen volt, hogy akadt olyan angol lap, amelyik elírásnak vélte a távirati jelentést, és a 0-1 helyett másnap 10-1-es végeredményt közölt...


Tudta-e, hogy...
... az amerikai labdarúgás leghíresebb góljának szerzője soha nem volt amerikai állampolgár? Az USA-Anglia (1-0) mérkőzés győztes találatát Joseph Gaetjens érte el, aki Haitin született, s ott is halt meg: mindössze 40 éves volt, amikor a Duvalier-diktatúra idején letartóztatták és kivégezték.


Gyászolt a címvédő

Nem lehetett ráismerni a címvédő Olaszországra sem: egy évvel korábban, 1949-ben a supergai repülőszerencsétlenség során szörnyethalt a torinói bajnokcsapat minden játékosa, köztük nyolc válogatott futballista is. A legjobb négy közé végül két dél-amerikai (Brazília és Uruguay) és két európai (Spanyolország és Svédország) együttes jutott. A szabályzat értelmében nem hivatalos finálé zárta a vébét, hanem egy ún. "négyes döntő", körmérkőzéses alapon, mindenki mindenkivel:


Brazília-Svédország 7-1
Uruguay-Spanyolország 2-2
Brazília-Spanyolország 6-1
Uruguay-Svédország 3-2


Az utolsó fordulóban a Brazília-Uruguay mérkőzés volt hivatott dönteni a végső győztesről. Az előzmények alapján a bukmékerek 1,1-es szorzóval kínálták a brazilok világbajnoki címét, annál is inkább, mivel a brazil csapatnak - soraiban az ellenállhatatlanul futballozó Zizinho, Ademir, Jair trióval - a döntetlen is elég volt. A házigazdák annyira bíztak a győzelemben, hogy az utolsó meccs eredményét meg sem várva plakátokat ragasztottak ki Rióban, és ünnepelni hívták a lakosságot. Brazília boldogan szambázva készült a gálára. A meccs napján már nem lehetett belépőhöz jutni: a Máracana reggel 8-kor nyitotta kapuit, s délre megtelt a 200 ezres aréna!


Öngyilkosok a nézőtéren

A meccs - a papírformának megfelelően - hazai rohamokkal kezdődött. De valami nem stimmelt. Nem jött a gól. Sebaj! A szünetben fellocsolták az ájultakat. Aztán a 47. percben Brazília megszerezte a vezetést. Ez hiányzott. A zsúfolt tribünökön önfeledt ünneplés vette kezdetét, euforikus karnevál, tánc és mámor. Csakhogy Uruguay egyenlített! Döbbent csönd. De még nincs veszve semmi, döntetlennel is világbajnok Brazília. S akkor Uruguay újabb gólt lőtt: 1-2! Kész, vége. Szívrohamok a nézőtéren, néhány drukker pedig elkeseredettségében öngyilkos lett: a felső karéjból alávetette magát.


Menekült az edző

A szervezőket is a rosszullét kerülgette, hiszen ők már előre belevésették az aranyérmekbe a brazil játékosok neveit! A meccs utáni káoszban magára maradt a FIFA elnöke, a díjátadás így kurtán-furcsán ért véget, díszőrség és zenekar nélkül: Jules Rimet gyorsan az uruguayi csapatkapitány kezébe nyomta a trófeát, és sietve távozott. Ez volt az egyetlen világbajnoki döntő, amely után nem hangzott el a győztes ország himnusza. Menekülnie kellett Flavio Costának, a brazil szövetségi kapitánynak is, aki végül álruhában hagyta el a stadiont. A vereséget nehezen heverték ki a brazilok, a hibázó kapus (Barbosa) neve például szitokszóvá vált.


A döntő



A vébé hőse
Uruguay legjobbja Juan Schiaffino volt, aki nem cselezett ördöngösen, viszont a "lyukra futtatás", a kiugratás nagymestere volt. A következő vébé után világrekordot jelentő 72 ezer fontért igazolta le az AC Milan.


1950, Brazília

Döntő:
Uruguay-Brazília 2-1 (0-0)
Rio de Janeiro, Maracana-stadion, 199 954 néző
Gólszerzők: 66. Schiaffino, 79. Ghiggia, ill. 47. Friaca


Gólkirály: Ademir (brazil, 9 gól)
Átlagnézőszám: 47 394


Az 1950-es világbajnokság összes eredménye (góllövőkkel, jegyzőkönyvekkel) >>>


(gj)


*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább