Egy ellentmondásos vébé: bojkott, bunda és kiállított magyarok

Egy ellentmondásos vébé: bojkott, bunda és kiállított magyarok

, gj

1978, Argentína

A döntő utolsó másodperceiben Rob Rensenbrink a kapufát találta el: ha az a lövés bemegy, Hollandia a világbajnok.



Argentína nem volt egy jó hely 1978-ban. Keménykezű katonai diktatúra tiporta porba az emberi jogokat, mindennaposak voltak a bebörtönzések, kínzások, kivégzések, több ezer embert koncentrációs táborba hurcoltak, még többet eltűntté nyilvánítottak.

Cruijff bojkottja

Az is kérdésessé vált, lesz-e egyáltalán vébé: Omar Actist, a szervezőbizottság elnökét is meggyilkolták, a hollandok pedig bojkottot fontolgattak. A politikai helyzetre hivatkozva végül két legendás játékos nem utazott el az argentínai világbajnokságra: a nyugatnémet Paul Breitner és a háromszoros aranylabdás holland zseni, Johan Cruijff.


Ez volt minden idők legellentmondásosabb világbajnoksága. A televíziós közvetítések alapján argentin tündérmesének tűnhetett: segítőkész házigazdák, konfetti a lelátókon, milliónyi kék és fehér papírfecni a levegőben - s a végén argentin aranyérem. Utólag aztán maguk az argentin játékosok is tudatosították: nincs mire büszkének lenniük, mert bábok voltak egy politikai játszmában.


Egy gyanús mérkőzés

Szó mi szó, akadt néhány furcsaság. Hogy a skót Willie Johnston lebukott a doppingvizsgálaton, azt még nem kell az argentin katonai junta számlájára írni. De az már fölöttébb gyanús volt, amikor a brazil-svéd (1-1) meccs utolsó percében, miközben a labda Zico fejéről a svéd kapuba szállt, a játékvezető váratlanul lefújta a meccset (a brazilok legnagyobb megrökönyödésére a gól nem ért). Az Argentína-Peru (6-0) összecsapást pedig azóta is klasszikus bundameccsként emlegetik. A házigazda argentinoknak négy góllal kellett nyerniük ahhoz, hogy megelőzzék a brazilokat, és bejussanak a döntőbe. Utólag dollármilliókról, és az argentin diktatúra által Perunak kiutalt, több tízezer tonna gabonáról szólt a fáma; a "segélyért" cserébe a 73. percben már 6-0-ra vezettek az argentinok...


Magyar kiállítások

A magyarok felemás érzésekkel utaztak a vébére, a zónaközi selejtezőben 9 gólt rúgtak Bolíviának (6-0, 3-2), de a főpróbán csúnyán leégtek Angliában (1-4), ráadásul nehéz csoportba kerültek. Az argentin-magyar meccs egyperces gyászszünettel kezdődött, a 101-szeres válogatott Bozsik József egy nappal a vébé előtt hunyt el. Baróti Lajos szövetségi kapitány az alábbi csapatot küldte pályára a nyitányon: Gujdár - Török, Kocsis, Kereki, Tóth - Pintér, Nyilasi, Zombori - Csapó, Törőcsik, Nagy László.


Meglepetésre a magyarok Csapó góljával megszerezték a vezetést, de a végére minden összeomlott: az argentinok fordítottak, Törőcsik és Nyilasi pedig piros lapot kapott. A részrehajló játékvezető az egész meccsen hagyta, hadd faragják a kemény argentin védők "Törőt", s amikor az összerugdosott magyar csatár törlesztett, máris büntetett (Baróti Lajos megfogalmazása szerint Törőcsik több rúgást kapott azon az egy meccsen, mint más egy egész pályafutás alatt). A magyarok már nem tértek magukhoz, kikaptak az olaszoktól (1-3) és a franciáktól is (1-3), így ez volt az egyetlen olyan világbajnokság, amelyről pont nélkül jöhettek haza. (Említsük meg: a portugál játékvezető, Garrido évekkel később elnézést kért Puhl Sándortól az 1978-as magyar-argentin miatt.)


Argentína-Magyarország


Rensenbrink kapufája

Az Argentína-Hollandia döntő roppant izgalmas hajrát hozott. A hollandok az utolsó másodpercekben, 1-1-es állásnál ziccerbe kerültek, de a Cruijff pótlására kiszemelt Rob Rensenbrink csak a kapufát találta el. Az argentinok fellélegezhettek, és a hosszabbításban Kempes és Bertoni góljával megnyerték a meccset. A hollandok még sokáig rágódtak Rensenbrink kapufáján, maga az érintett így nyilatkozott: "Ha annál a lövésnél öt centivel beljebb megy a labda, akkor Hollandia a világbajnok, én pedig a gólkirály, s talán a torna legjobbjává is megválasztanak. Így azonban..."


A döntő góljai



Ki volt a legjobb?

Így azonban Argentína lett a világbajnok (először!), Mario Kempes a gólkirály, a torna legjobbja pedig... Nos, itt gondban voltak a korabeli szaklapok is. Az 1978-as világbajnokságon nem volt egyetlen kiugró teljesítmény sem. Az argentin szövetségi kapitány, Cesar Luis Menotti nem merte bedobni a mély vízbe a 17 éves Maradonát, a többiek pedig nem kápráztatták el a világot. A legemlékezetesebb egyéni alakítás talán a skót Archie Gemmill nevéhez fűződik, aki egy pazar cselsorozat után talált be a hollandok ellen. Az AP hírügynökség a következőképpen állította össze a torna álomcsapatát: Leao (brazil) - Vogts (német), Krol (holland), Amaral (brazil), Haan (holland) - Nawalka (lengyel), Batista (brazil), Causio (olasz) - Rensenbrink (holland), Rossi (olasz), Kempes (argentin).


Tudta-e, hogy...
...a Magyarország-Franciaország (1-3) mérkőzésen a franciák zöld-fehér csíkos mezben játszottak? Mivel csak egy mezkollekcióval érkeztek a meccsre, s mivel az is fehér volt, mint a magyaroké, kénytelenek voltak kölcsönvenni egy helyi kiscsapat, az Atlético Kimberley szerelését.


1978, Argentína


Döntő:
Argentína-Hollandia 3-1, hosszabbítás után
Buenos Aires, 71 483 néző
Gól: 38. és 105. Kempes, 116. Bertoni, ill. 82. Nanninga


Gólkirály: Mario Kempes (argentin, 6 gól)
Átlagnézőszám: 40 800


Az 1978-as világbajnokság összes eredménye (góllövőkkel, jegyzőkönyvekkel) >>>

(gj)

*****

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább