Vb-2010: Érdekességek, rekordok, meglepő statisztikák

, gj

Eddig a Bayern München játékosai szerezték a legtöbb gólt az idei vébén, a bajnokságok közül a spanyol La Liga vezet (23 gól) az angol Premier League (19) előtt. Érdekességek, rekordok, meglepő statisztikák a nyolcaddöntő meccseiről.

URUGUAY vs DÉL-KOREA
Uruguay még sosem kapott ki olyan vb-meccsen, amelyen a félidőben vezetett (tizenegy mérkőzésen 10-1-0).

Negyven év után játszhat ismét vb-negyeddöntőt Uruguay.

A két Korea összesen 20 gólt kapott ezen a vébén: Dél-Korea nyolcat, Észak-Korea 12-t.

USA vs GHÁNA
Kamerun (1990) és Szenegál (2002) után Ghána a harmadik afrikai csapat, amely bejutott a negyeddöntőbe.

A ghánai Asamoah Gyan a hosszabbítás 3. percében lőtt gólt az Egyesült Államoknak. A világbajnokságok történetének „legkésőbbi” akciógólját az olasz Alessandro Del Piero szerezte, aki a 2006-os vb-elődöntő 121. percében talált be a házigazda németek ellen.

Asamoah Gyannak már csak egy gólra van szüksége ahhoz, hogy az afrikai játékosok örökranglistáján utolérje az ötgólos Roger Millát.

Az amerikai Landon Donovan büntetőből egyenlített Ghána ellen. Az amerikaiak ezt megelőzően 1950-ben rúghattak tizenegyest vb-meccsen (Chile ellen).

Landon Donovan megszerezte ötödik vb-gólját, s ezzel a Concacaf-térség legeredményesebb játékosa a világbajnokságokon.

Kevin-Prince Boateng szerezte Ghána első gólját az Egyesült Államok ellen. Boateng a Portsmouth első futballistája, aki gólt lőtt a világbajnokságon (korábban 22-en játszottak a vébén).

Kevin-Prince Boateng volt az első 23-as mezszámú játékos, aki gólt lőtt az idei vébén, vagyis már csak az 1-es, az 5-ös és a 22-es mezszámú futballisták nem rúgtak gólt idén.

NÉMETORSZÁG vs ANGLIA
Anglia először kapott ki kettőnél több góllal nagy tornán (világ- vagy Európa-bajnokságon).

Az utóbbi 16 évben a németek nem kaptak ki olyan vb-meccsen, amelyen ők vezettek a félidőben (utoljára a bolgároktól kaptak ki félidei vezetés után, 1994-ben).

A 29 év és 2 hónap átlagéletkorú angol kezdőcsapat 1530 nappal volt idősebb a németek 25 év 5 hónap átlagéletkorú kezdőcsapatánál.

Miroslav Klose megszerezte 50. gólját a német válogatottban. Az ötvenes határt rajta kívül egyetlen futballistának sikerült elérnie, Gerd Müllernek (aki 62 válogatottbeli meccsen 68-szor volt eredményes).

Miroslav Klose 12 gólos a világbajnokságokon, s ezzel beérte a brazil Pelét. A rekorder a brazil Ronaldo, 15 góllal.

Az angol Jermain Defoe összesen 43-szor szerepelt eddig az angol válogatottban - s egyetlen meccset sem játszott végig!

A németek eddig 18-szor szerepeltek a világbajnokságokon, és 16-szor bejutottak a legjobb nyolc közé.

Az angolok eddig hét vb-meccset játszottak korábbi világbajnokok ellen, és egyszer sem nyertek: kikaptak Brazíliától (1962), az NSZK-tól (1970), Argentínától (1986), Brazíliától (2002) és Németországtól (2010), és ikszeltek az NSZK-val (1990) és Argentínával (1998).

ARGENTÍNA vs MEXIKÓ
Amióta Argentína az 1990-es vb nyolcaddöntőjében 1-0-ra legyőzte Brazíliát, a világbajnokság egyenes kieséses szakaszában most először, Mexikó ellen tudott győzni a rendes játékidőben. Argentína 1990 óta nyolc meccset játszott a csoportkör után: négyszer kikapott, háromszor tizenegyespárbajban győzött, egyszer pedig hosszabbítás után.

Mexikó aAz utóbbi öt világbajnokság mindegyikén a nyolcaddöntőben esett ki.

HOLLANDIA vs SZLOVÁKIA
Hollandia 23 mérkőzés óta veretlen, és utolsó nyolc mérkőzését megnyerte.

A holland válogatott az utóbbi 12 tétmérkőzésén győzött: 100%-os teljesítménnyel jutott tovább a vb-selejtezőkből (8-0-0), és a világbajnokságon is mind a négy eddigi meccsét megnyerte. Az utolsó válogatott, amely úgy lett világbajnok, hogy a selejtezőktől kezdve minden egyes meccsen győzött, Brazília volt 1970-ben.

Először fordult elő, hogy a hollandok első négy vb-meccsüket megnyerték.

Hollandia 1974, 1978, 1994 és 1998 után ötödször jutott be a negyeddöntőbe.

A szlovák Róbert Vittek négy gólt lőtt az idei vébén - újoncként utoljára a horvát Davor Suker jutott el a négygólos határig 1998-ban, Suker végül hat találattal a torna gólkirálya lett.

BRAZÍLIA vs CHILE

Brazília 96 vb-meccséből 67-et megnyert, ami 70%-os eredményesség.

A brazil Robinho hat mérkőzést játszott Chile ellen, s ezeken nyolc gólt lőtt.

Brazília zsinórban ötödször szerepel a negyeddöntőben.

Luis Fabiano kilenc tétmeccset játszott eddig Dél-Afrikában, s azokon nyolc gólt lőtt (tavaly nyáron ő lett a Konföderációs Kupa gólkirálya).

Juan gólja volt az első brazil fejesgól a vébéken a 2006-os Brazília-Japán (4-1) mérkőzés óta.

Brazília és Chile utolsó hét egymás elleni meccsén 31 gól született (Brazília: 28, Chile: 3).

Brazíliának volt a legidősebb kezdőcsapata a nyolcaddöntőben: a játékosok átlagéletkora 28 év és 350 nap volt.

PARAGUAY vs JAPÁN
A Paraguay-Japán (0-0) mérkőzés volt az idei vébé hetedik 0-0-s döntetlenje.

Az utóbbi hat tizenegyespárbajt a vébéken mindig az a csapat nyerte, amelyik elsőnek rúghatott büntetőt.

SPANYOLORSZÁG vs PORTUGÁLIA

Iker Casillas az 51. alkalommal viselte a spanyol válogatott csapatkapitányi karszalagját, s ezzel csúcstartó Spanyolországban (megelőzte Andoni Zubizarretát).

David Villa zsinórban három vb-mérkőzésen eredményes volt, ilyesmi korábban csak Telmo Zarrának sikerült a spanyolok közül (60 évvel ezelőtt).

David Villa gólja volt a 200. találat, amelyet a spanyol élvonal játékosai szereztek a világbajnokságokon (e tekintetben a német Bundesliga és az olasz Serie A a listavezető).

A nyolc csoportgyőztesből hét bejutott a negyeddöntőbe.

Spanyolország az utóbbi 40 olyan mérkőzését megnyerte, amelyen megszerezte a vezetést.

Eddig a Bayern München játékosai szerezték a legtöbb gólt az idei vébén, hetet (Müller 3, Klose 2, Demichelis, Robben). A további sorrend: Atlético (5), Real Madrid (5), Ajax (5), Inter (5). A bajnokságok közül a spanyol La Liga vezet (23 gól) az angol Premier League (19) előtt.

Forrás: FIFA.COM, infostrada