Van-e futball a Marson?

Van-e futball a Marson?

, focitipp.hu

Örömmel jelentem, hogy a futball szerepe lassan az egész Naprendszerben központi kérdéssé válik: a hírek szerint egy angol egyetem (University of Leicester) fizika és csillagászat tanszékének kutatói éppen arra a kérdésre keresik a választ, vajon lehet-e futballozni a Marson.



Alapgondolatuk a következő: ha az ember gyarmatosítani kezdi a világűrt, első számú feladata nyilván a Mars meghódítása lesz. S mit csinál majd az ember a Marson, hogy otthon érezze magát? Focizni kezd. (Jellemzően angol magyarázat.)

Ez persze első olvasásra hibbantságnak, eretnek gondolatnak tűnhet. De ne ítéljünk elhamarkodottan. Jusson eszünkbe, hogy volt idő, amikor egy Kopernikusz nevű lengyel csillagászt is hülyének néztek, mert azt állította, hogy a Föld forog a Nap körül (s nem fordítva), a távoli bolygókról regélő Giordano Brunót pedig máglyahalálra ítélték, s a katolikus egyház elöljáróinak javaslatára a római Campo de’ Fiorin elevenen elégették (egyes források szerint nyelvét előzőleg kivágták, nehogy bűnös tanaival megfertőzze az összecsődült bámészkodókat).

Az ember futballozni fog, bárhová is kerül. Ez nyilvánvaló. Ha az űrbe kerül, akkor ott. Természetesen nem lesz egyszerű megszokni az új körülményeket. A Marson például rohadtul hideg van, s a látási viszonyok is korlátozottak. Oda se neki! Legfeljebb majd foszforeszkáló labdával játszunk.

Az se vegye el a kedvünket, hogy a Marson tulajdonképpen nincs oxigén. Nincs? Rendben. Majd viszünk oxigénmaszkot. Most olvasom, hogy egykor a Mars is kellemes, meleg, barátságos égitest lehetett, amelyet vastag légkör burkolt be, ez a légkör azonban "néhány millió év leforgása alatt elillant" - írja John Gribbin angol csillagász. Vagyis elkéstünk a Marsra szállással, korábban kellett volna átruccanni, amikor még zöldellő rét fogadott volna bennünket. Sebaj. Ha elillant az a fránya légkör (néhány millió év alatt), akkor elillant, ilyesmin nem fogunk keseregni. Kiszállunk az űrhajóból, kijelöljük a pályát (egy erre a célra hozott meszesfurikkal), felállítjuk a kaput, ráakasztjuk a hálót, s már hozzuk is a labdát, hogy a száraz, jeges talajon elkezdhessük a meccset.

A helyzet ekkor kezd bonyolódni. A Mars ugyanis nem egy nagy bolygó, úgyhogy a gravitációs ereje is háromszor gyengébb annál, mint amit a Földön megszokhattunk. Ez egy sor gyakorlati kérdést vet fel. Hogyan fussunk? Hogyan rúgjunk bele a labdába? Ugyanolyan erővel nem tehetjük, mint itt, a Földön, mert a labda a megváltozott körülmények közepette sokkal messzebbre fog szállni. Semmi gond. Majd visszafogjuk magunkat. Finom pöccintés, bombagól.

Ami engem illet, optimistán tekintek a jövőbe. Utánpótlásképzést nyitunk az űrbázisokon, a kölyökcsapatokat pedig a Holdra küldjük edzőtáborozni, hogy szokják a "magaslati levegőt". Száztíz év múlva a hírügynökségek arról számolnak be, hogy az Interplanetáris Ligában a Mars kiegyenlített meccsen, nagy csatában 3-2-re legyőzte a Szíriusz csapatát. További eredmények: Föld-Szaturnusz 4-0, NASA Űrrakéta Legénysége-Androméda-köd 1-2 (a Jupiter bolygó Callisto nevű holdja szabadnapos volt).

Az utazás eleinte nehézkes lesz, a jelenlegi technológiai feltételek mellett például a Marsra eljutni legkevesebb hat hónap, oda-vissza egy év, bár nem kétlem, hogy a leghűségesebb szurkolók idegenbe is elkísérik majd csapatukat (rakétakaravánnal). Hogy ez egy életen át fog tartani? Lehet, de nem is ez a fontos. Hanem az, hogy a mindennapi futballunk megmaradjon nekünk.

Miképp a Földön, úgy a Marson is.

Gazdag József
(A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg.)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább