Egy büszke baszk (és más történetek)

Egy büszke baszk (és más történetek)

, focitipp.hu

Úgy kezdődött, hogy Markel Susaetát, az Athletic Bilbao baszk középpályását meghívták a spanyol válogatottba.



Úgy kezdődött, hogy Markel Susaetát, az Athletic Bilbao baszk középpályását meghívták a spanyol válogatottba, s mindjárt az első meccsén (szerdán éjjel, Panama ellen) gólt szerzett. Mégsem ünnepli őt senki, sőt: a spanyolok közellenségként tekintenek rá, szombat este például a Real-Bilbao meccsen mindenki őt szidta a madridi Bernabéu-stadionban ("puta ETA, puta Susaeta").

Mi a fiatal baszk játékos bűne? Egy sajtótájékoztatón - amikor a válogatottról kérdezték - nem azt felelte, hogy "Spanyolországot képviseljük", hanem azt, hogy "egy dolgot képviselünk", ami a spanyol nacionalistáknál kiverte a biztosítékot. Susaeta másnap nyilvános levélben kért bocsánatot, de ebben sem volt hajlandó leírni a "Spanyolország" szót.


Ez persze nem meglepő. A kétmilliós spanyolországi baszk kisebbség évtizedeken át állandó fenyegetettségben élt, a Franco-diktatúrában a nemzeti szimbólumaik mellett a baszk nyelv használatát is betiltották, az etnikai identitást erősítő baszk futballválogatottat pedig feloszlatták. (Kevéssé ismert tény, hogy a baszk Selección a spanyol polgárháború idején - az 1938/39-es szezonban - Mexikóban portyázott, elindult az ottani bajnokságban, s meg is nyerte!)


Hasonló történeteket Európa más szegleteiben is találunk. A szeptemberi Svájc-Albánia (2-0) vb-selejtező mérkőzés utolsó percében a svájci válogatottban szereplő Granit Xhaka szándékosan hagyott ki egy ziccert, mert - koszovói albán szülők gyermekeként - nem akart gólt lőni az albánoknak. "Lehet, hogy Svájcban árulónak fognak tartani, de én teljesen albánnak érzem magam" - írta Facebook-oldalán.


Amikor a korzikai Bastia 2002-ben bejutott a Francia Kupa döntőjébe, húszezer szurkoló kísérte el a csapatot Párizsba. A meccs előtt a korzikaiak olyan hangosan fütyültek a francia himnusz alatt, hogy Jacques Chirac köztársasági elnök meg sem várta a Marseillaise végét, és feldúltan elhagyta az elnöki páholyt.


(Az a Bastia-Lorient kupadöntő másról is emlékezetes maradt, Rémi Galliard francia humorista és performer akkor "adta elő" első világszámát: a meccs végén Lorient-szerelésbe bújt, a biztonsági embereket és a fotósok hadát megtévesztve befutott a pályára, a futballisták közé vegyült, együtt ünnepelt velük, a dísztribünön a "győztes csapat tagjaként" kezet fogott a notabilitásokkal, s még egy tévériporterhez is odament, hogy vigyorogva közölje a kamerák előtt: a sikeres kupadöntő után úgy érzi, a válogatottban a helye!)


A svédek a bosnyák anyától és horvát apától származó Zlatan Ibrahimovicot istenítik, aki szerdán az év gólját lőtte az angoloknak - éppen azon a napon, amikor a svéd szélsőjobboldal egyik vezetője a bevándorlókat gyalázó kijelentései miatt kénytelen volt lemondani posztjáról. "Remélem, Zlatan befogta a szájukat" - nyilatkozta ennek apropóján a svéd válogatott középpályása, Pontus Wernbloom.


Minden idők egyik legszebb gólja volt - írták másnap a lapok. Látványosnak valóban látványos volt, de a "szépség" nem csupán esztétikai kategória. Privát futballmitológiám "legszebb gólját" egy Ondrej Daòko nevű kassai futballista szerezte, meglehetősen közönséges, hogy azt ne mondjam: suta lövéssel. Csapatom, az esélytelen VSS Kassa a "nagy Slovant" fogadta, mi pedig - kassai magyar középiskolás srácok - Fradi-zászlókkal vonultunk a meccsre a zuhogó esőben (1993 őszén történt mindez, egy évvel a pozsonyi kommandós-attak után). Magára a gólra már nem is emlékszem pontosan, csak a következményeire, a határtalan eufóriára, a húszezer néző diadalüvöltésére, a levegőbe repülő esernyőkre, meg arra, hogy utána napokig csak suttogva tudtam beszélni.


A fenti történetek is azt bizonyítják, "futball és identitás" kérdésében nincs egységes séma, mert lám, még az is előfordulhatott, hogy az ember kassai magyarként örült egy szlovák játékos góljának egy szlovák bajnokin, Fradi-zászlóval a kezében... A fociban, azt hiszem, éppen ez a szép: hogy néha mindent felülír. Szokást, szabályt, elvárást, illemet. Ne is próbáljuk megfejteni a titkát.



Gazdag József


(A cikk a pozsonyi Új Szóban jelent meg.)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább