AS Roma: csodarajt, művészi játék

AS Roma: csodarajt, művészi játék

, ktn

Az olasz fővárosban az emberek a szép focit szeretik, különösen igaz ez az AS Roma szurkolóira. Most elégedettek lehetnek, fél Európa a Roma szenzációs rajtjáról beszél.



A klubnak mindig is védjegye volt a lendületes támadófoci, s az utóbbi húsz-harminc évben többször is akadt olyan garnitúrája az együttesnek, amelyre nemcsak a rómaiak emlékeznek vissza jó szívvel. A nyolcvanas-kilencvenes években Bruno Conti, Giuseppe Giannini és a többiek miatt volt érdemes a Roma meccseit nézni, az elmúlt évtizedben pedig Luciano Spalletti és Francesco Totti neve jelentett garanciát a látványosságra.

Amikor 2011-ben a Sensi-család megvált a klubtól, az új menedzsment azt tűzte ki célul, hogy a csapat ne csak eredményes legyen, hanem látványosan is futballozzon. Nem mondhatni, hogy az Amerikából érkezett befektetői csoport sikert aratott volna. Eredmények ugyanis nem voltak, a bajnoki hetedik, majd hatodik helyet nehéz annak nevezni, főleg, mivel a csapat egyszer sem harcolta ki a nemzetközi kupaindulást. A klub két év alatt három edzőt is elfogyasztott. Luis Enrique a szegény ember Barcelonáját próbálta összehozni Rómában, kevés sikerrel. Az őt követő Zdenek Zeman legalább látványos, gólgazdag mérkőzéseket játszott a csapattal (a cseh edző 23 bajnokin 49-42-es gólkülönbséget hozott össze a Romával, ami meccsenkénti négygólos átlagot jelent). A Zemant váltó Aurelio Andreazzolinak már víziója sem volt, ráadásul az olasz kupa döntőjét is elbukta, éppen a Lazióval szemben.

Ebbe a depressziós környezetbe csöppent bele idén nyáron Rudi Garcia. A szurkolók nem nagyon bíztak benne, a Corriere dello Sport olvasóinak csupán 47 százaléka gondolta, hogy ő lenne a megfelelő ember a farkasok kispadjára. Most alighanem 99 százalékos lenne a népszerűsége: a Roma időnként álomjátékot produkálva vezeti az olasz bajnokság tabelláját. Tottiék mind a hét mérkőzésüket megnyerték, gólkülönbségük elképesztő: 20-1. Hétvégén az Intert gyalulták le Milánóban, a 3-0-s végeredmény már az első félidőben kialakult a szenzációsan futballozó Gervinho-Totti-Florenzi triónak köszönhetően.

Nem is kérdés, hogy a siker elsősorban Rudi Garciának köszönhető. A vele szembeni szkepszis nehezen érthető, a 49 éves edzőnek már korábban is voltak figyelemre méltó eredményei. Legnagyobb sikerét a Lille élén aratta, 2011-ben az év edzőjének választották Franciaországban, miután bajnokságot és kupát nyert az együttessel, amely az 1955-ös kupagyőzelme óta semmilyen trófeát sem nyert hazájában.

Garcia a támadó futball híve, általában 4-3-3-as vagy 4-3-1-2-es hadrendben játszatja aktuális csapatait. Ő azonban szintézist tart a védekezés és a támadás között - nem véletlen, hogy a Roma idén mindössze egy gólt kapott a bajnokságban. Az AS Románál testhez álló feladatot kapott - és kész játékosokat, akik korábban is az általa favorizált hadrendben futballoztak. Az általa igazolt játékosok is jól teljesítenek: Benatia stabilitást ad a védelemnek, a holland Strootman is megbízható, a támadósort erősítő Ljajics és Gervinho közül pedig főleg utóbbi energikus és érett játéka kellemes meglepetés. A 26 éves focista már a Lille-ben együtt dolgozott Garciával, majd az Arsenalban folytatta, ott azonban nem érezte jól magát. Rómában ismét van önbizalma, szárnyal, lövi a gólokat.

A kulcsszó Garcia szerint is az önbizalom. Az andalúziai származású tréner szerint a legnehezebb nyári feladat az volt, hogy lelket öntsön a Roma játékosaiba. Az elvágyódó De Rossit meggyőzte a maradásról, megtalálta a hangot Tottival. Az edzéseken rengeteget kommunikál a játékosokkal - négyszemközt, kisebb csoportokban is -, ismerői szerint árad belőle a pozitivitás. Apró, de fontos adalék: a tréner Lille régi városnegyedében fenntartott egy belsőépítészeti üzletet, s mindennapjait színházi rendezők, zenészek körében töltötte. Talán ez a környezet is inspirálta azt az állítását miszerint "az edző valójában művész". A Roma idei produkcióját látva hiszünk neki.

(ktn)

A cikk a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább