Az AC Milan mélyrepüléséről

Az AC Milan mélyrepüléséről

, ktn

Elfogytak az olasz klubok a Bajnokok Ligájából, az Atlético Madrid odahaza is legyőzte az AC Milant. Ennek kapcsán felidézzük a rossonerók közelmúltját - hogyan jutott idáig a csapat?



Az AC Milan 4:1-re kikapott Madridban az Atléticótól, így kettős vereséggel búcsúzott a sorozattól. "Szomorú nap ez a Milan és az olasz futball számára" - értékelte letörten a vereséget Arrigo Sacchi, aki egykor két BEK-serleget is nyert a rossonerókkal. Pedig nincs a kiesésben semmi meglepő, az Atlético Madrid jelenleg minden tekintetben jobb csapat a Milannál, amely az olasz bajnokságban sem versenyképes (lásd: 10. hely a Serie A-ban), s már a BL-csoportkörből is csak hihetetlen nehézségek árán jutott tovább az egyenes kieséses szakaszba.

A problémák nem most kezdődtek. A Milan 2007-ben még Bajnokok Ligája-címet nyert, az Ancelotti-korszakban a másodikat. Az athéni döntőben 2:1-re verte a halvány Liverpoolt, de már akkor sejteni lehetett, hogy ez volt a csapat hattyúdala. Alessandro Costacurta a szezon végén visszavonult, és a többiek sem fiatalodtak. Ezt azonban mintha a vezetők nem vették volna észre, a Milan furcsa játékospolitikába kezdett.


Egyrészt fogyott a pénz: a 2007 óta eltelt átigazolási időszakokban a rossonerók átlagosan évente alig több mint 40 millió eurót költöttek el a piacon. Ráadásul ezt az összeget is rosszul fektették be, többnyire idősödő klasszisokat vagy középszerű futballistákat vásároltak. Érkezett Ronaldo, érkezett Ronaldinho, érkezett Beckham - de ez inkább marketingfogás volt a klub részéről, semmint valódi erősítés. Egyes játékosok csődöt mondtak (Klaas-Jan Huntelaar), mások állandóan sérüléssel bajlódtak (Alexandre Pato), de a legtöbb, komoly összegért megszerzett futballista (például Alessandro Matri vagy Giampaolo Pazzini) egyszerűen nem a BL-trófeákért harcoló Milan szintje. S ha ez még nem lenne elég: az a néhány játékos, aki tényleg valódi erősítést jelentett a klub számára, alig néhány szezont töltött el Milánóban. Aztán a klubvezetés jó pénzért eladta mindegyiküket. Nem túlzás: a Milan a 2011-es bajnoki címét úgyszólván Zlatan Ibrahimovicnak és Thiago Silvának köszönhette. A brazil azonban csak három, a svéd pedig mindössze két idényt töltött a csapatnál. 2012 nyara óta láthatjuk, mire képesek - Párizsban.


A helyzet most is ugyanez. Idén nyáron a legtöbb pénzt Matrira költötte az egyesület, de a csatár annyira gyengén futballozott, hogy a Milan januárban kölcsön is adta a Fiorentinának. Érkezett még a nemzetközi szinten súlytalan (és Sacchi által is bírált) Adel Taarabt, valamint Michael Essien, aki jónevű játékos ugyan, csakhogy 2014-et írunk, nem pedig 2004-et. Hosszan lehetne sorolni még az utóbbi évek átigazolási baklövéseit, egy azonban biztos: a 2007-es BL-győzelem óta a Milan (a hamar eladott Thiago Silván kívül) egyetlen olyan fiatal játékost sem tudott igazolni, aki tartósan képes lett volna jó teljesítményre. A csapat stílusa pedig egyszerűen elveszett: a védelem évek óta romokban, a középpályáról hiányoznak a kreatív játékosok, a csatársor pedig egyenlő Mario Balotellivel...


A visszaesés az eredményekből is egyértelműen látszik. A Milant 2008 tavaszán az Arsenal búcsúztatta 2:0-s összesítéssel a BL nyolcaddöntőjében. Az Arsenal ifjú focistáit a londoni 0:0 után még lenyűgözte az olaszok magabiztossága, a visszavágón viszont győzött a lendület és a kreativitás, a Milannak leáldozott. A 2007-es BL-győzelem óta az AC Milan hét párharcot vívott a Bajnokok Ligája kieséses szakaszában, és ebből hatot elveszített. Jellemző, hogy az egyetlen továbbjutásra akkor került sor (2012 tavaszán az Arsenal elleni nyolcaddöntőben), amikor a csapatban szerepelt az utóbbi évek két legnagyobb Milan-klasszisa, Thiago Silva és Ibrahimovic is.


A Milan tavaszi eredményei a BL kieséses szakaszában 2007 óta


2008: Arsenal 0-2 (0-0 idegenben, 0-2 otthon)
2010: ManU 2-7 (2-3 otthon, 0-4 idegenben)
2011: Tottenham 0-1 (0-1 otthon, 0-0 idegenben)
2012: Arsenal 4-3 (4-0 otthon, 0-3 idegenben), Barcelona 1-3 (0-0 otthon, 1-3 idegenben)
2013: Barcelona 2-4 (2-0 otthon, 0-4 idegenben)
2014: Atlético 1-5 (0-1 otthon, 1-4 idegenben)


Olaszországnak ezzel nincs több csapata a Bajnokok Ligájában, s ez lesz sorozatban a negyedik idény, amikor biztosan nem lesz olasz elődöntős résztvevője a kiírásnak (a BL megalapítása óta ez negatív rekord az olaszok számára). Könnyen lehet azonban, hogy így sem zárják rosszul az évet az olaszok, már ami az UEFA-együtthatóikat illeti - az Európa Ligában a Juventus, a Napoli és a Fiorentina is szorgalmasan gyűjtögeti a pontokat.


A másik keddi mérkőzésen nem született meglepetés, a Bayern München nem adott esélyt az Arsenalnak, a müncheni 1:1-es döntetlen a bajorok kényelmes továbbjutását jelentette. A német csapatnál másfajta gondok vannak, mint a Milannál. A Marcának nyilatkozva Franz Beckenbauer kijelentette, hogy nem szeretné, ha Pep Guardiola működése azt jelentené, hogy a Bayern München elveszíti karakterét, és abszolút átveszi a Barcelonára jellemző futballstílust. Kellemes problémák.


A nap játékosa: Diego Costa (Atlético Madrid)


Két gólt lőtt a Milan ellen, s az elsőnél fantasztikus, akrobatikus mozdulattal továbbította a kapuba a labdát. A vébén is ő jelentheti a különbséget a spanyolok számára.


(ktn)


További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább