Alkalmazkodj okosan!

Alkalmazkodj okosan!

, ktn

Két paradigmatikus tréner is fájó vereséget szenvedett a Bajnokok Ligájában. A Guardiola vezette Bayern Münchent hazai pályán ütötte ki 4:0-ra a Real Madrid, José Mourinho Chelsea-jét pedig az Atlético győzte le 3:1-re Londonban. Lisszabonban madridi házidöntő következik: Real-Atlético.



"Pep Guardiola tikitakája megbukott." Ezt olvasni minden futballfórumon - igaz, ezeket a hangokat nem hallottuk, amikor a Bayern átgyalogolt a német mezőnyön, és szinte minden létező rekordot megdöntött, majd a BL-ben is leiskolázott két angol csapatot (Arsenal, Manchester United). A hasonlóság viszont kísérteties a tavalyi és az idei BL-elődöntők között. Egy éve a szupergyors támadófocit játszó, Jupp Heynckes által irányított Bayern München verte ki 7:0-s összesítéssel a fásult Barcelonát, most pedig a gyilkos kontrajátékot produkáló Real Madrid végzett a Bayernnel (5:0). A vesztesek (Barca, Bayern) álmatag labdabirtoklása hatástalannak bizonyult a győztesek (Bayern, Real) tűpontos, gyors futballjával szemben. S közben azt se felejtsük, hogy a válogatott szinten a spanyolok tavaly ugyancsak súlyos vereséget szenvedtek Brazíliától a Konföderációs Kupa döntőjében - az is hasonló felállás volt, a tikitakát elsöpörték. S bár csak három párharcról beszélünk, a tendencia jól látható. Pep Guardiolára vár a feladat, hogy megújítsa azt a modellt, amellyel éveken át sikert sikerre halmozott a Barcelonával.

Carlo Ancelottiról sokkal kevesebb szó esik, miközben nyilvánvaló, hogy ő korunk egyik legjobb futballedzője. Az olasz a kétezres évek közepén csúcsra járatta a Milant, amely a Barcelona sikereit megelőző években Európa talán legjobb csapata volt. Nem vallott szégyent a Chelsea-nél sem (első évében bajnoki cím + FA-kupa győzelem), és aranyéremre vezette a PSG-t is Franciaországban. Most pedig itt az újabb áttörés: a Real Madrid tizenkét év után játszhat ismét BL-döntőt. Ezalatt a madridiak tíz edzőt is elfogyasztottak (közte olyanokat, mint Fabio Capello, Juande Ramos vagy José Mourinho), de egyiküknek sem sikerült a bravúr. Ancelottinak igen, s ez alighanem a tréner alkalmazkodó készségét, intelligenciáját, személyiségét dicséri. Ancelotti mindenütt kiegyensúlyozott csapatokat épít. Sosem adja fel a támadófutballt, amelynek stílusát az adott játékoskeret képességeire szabja. A Seedorfra, Pirlóra épülő Milantól labdabirtoklásra és letámadásra épülő passzfocit láttunk, a Real Madrid villámgyors focistáival eredményesen kontrázik; miközben a védőjáték megszervezéséhez is kiválóan ért. Csapatai, mint a jelenlegi Real, igazi közösségnek tűnnek, játékosai tisztelik, nincsenek balhéi. Le a kalappal Ancelotti előtt.


José Mourinho sorozatban a negyedik BL-elődöntőjében maradt alul. A sors fintora, hogy 2010-ben az Interrel nyerni tudott a sorozatban - azóta viszont papíron sokkal erősebb játékoskerettel rendelkező csapatokkal (2011-13 Real Madrid, 2014 Chelsea) bukik el a finálé kapujában. A mostani kudarca miatt nem fáj érte a szívünk, a Chelsea az Atlético elleni odavágón szégyenletes antifutballt mutatott be. A londoni meccsen már támadtak is a kékek, de a sorsdöntő pillanatban (1:1-nél Terry fejesét bravúrral védte Courtois, majd az Atlético nem sokkal később tizenegyeshez jutott) a madridiaknak volt szerencséjük. Mourinho óriási edző, komoly (bár ellentmondásos) karakter, de mostanában nem gyűjti az aranyakat. A 2010 óta eltelt négy évben mindössze három trófeát szedett össze (spanyol bajnokság, spanyol kupa és spanyol szuperkupa a Real Madriddal), ami, valljuk be, nem Special One-szintű teljesítmény. Mourinho talán túl sok fronton harcol - nemcsak a futballpályán.


Diego Simeone a másik győztes madridi hadvezér. Játékosként kíméletlen középpályás volt, s karrierje során nem sok minden utalt arra, hogy sikeres edzőként látjuk viszont. Európában először 2011-ben tűnt fel, a Catania kispadján, ahol nagy bravúrt végrehajtva sikerült az élvonalban tartania a szicíliai csapatot. Az Atlético Madridnál nagyobbak voltak az elvárások, és az argentin ennek megfelelt. 2012-ben Európa Liga-győzelmet, tavaly pedig spanyol kupa-címet szerzett a csapattal. Idén ezt is túlszárnyalhatja, hiszen még meglehet a spanyol bajnoki cím (1996 után először) és a klub történetének első BL-győzelme is. Az Atlético éppen olyan kőkemény, mint amilyen játékosként Simeone volt, s az általa gyakran alkalmazott ortodox 4-4-2 ellenére (Ancelottihoz hasonlóan) ő is az alkalmazkodásban látja a sikerek kulcsát. "A futball folyamatosan változik, a futballigazságot senki sem ismerheti. Mindannyian tudjuk, hogy fontos a játékosokkal való napi munka, és a játékstílus megfelelő kiválasztása" - nyilatkozta a Chelsea elleni visszavágót megelőzően. Igaza lett, még ha Londonban némi szerencséje is volt a csapatának.


A forduló játékosa: Sergio Ramos (Real Madrid)


Két gólt szerzett a Bayern elleni mérkőzésen - ezzel lényegében el is döntötte a párharc sorsát. Jól is védekezett: élete meccse volt a müncheni.


(ktn)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább