Ünnepelt a Juventus, sírt az FC Torino

Ünnepelt a Juventus, sírt az FC Torino

, ktn

Serie A, 2013/14

Véget ért a Serie A 2013/14-es idénye. Lássuk a főszereplőket, csapatról csapatra.



A Juventus 102 ponttal nyerte meg a bajnokságot, és ez az eredmény nemcsak Olaszországban pontrekord, hanem a legerősebb öt európai bajnokságot figyelembe véve is az. A Juve idén megbénította ellenfeleit, a zebrák csak a Napoli elleni idegenbeli bajnokin nem találtak be a kapuba, máskülönben a Juve mérkőzésein alig akadt izgalom. Chiellini és társai hátul elvégezték a mészárosmunkát, középen Vidal és Pogba szántotta be a gyepet Pirlo körül, elöl pedig Tévez és Llorente megbízható hóhérnak bizonyult. Ez volt idén a Juve: csupa erő, csupa izom, kevés finesz. Külföldi csapatok ellen már nem működött a mágia, a BL-ben a csoportkört sem élte túl az együttes, amelynek ráadásul a Torinóban rendezett EL-döntőbe sem sikerült bejutnia.

Az AS Roma viszont minden dicséretet megérdemel, a csapat tíz győzelemmel kezdte az idényt (a gólkülönbség ekkor: 26-2), majd egy kisebb hullámvölgy után újra formába lendült, és tavasszal is produkált egy kilencmeccses nyerőszériát. A masszív védekezés mellett stílusos támadófocit láttunk a Romától, amelyet a Lille-től érkezett tréner, Rudi Garcia irányít. A francia edző a Luis Enrique-féle vérszegény tikitaka és a Zdenìk Zeman által forszírozott kamikaze-foci után végre letett valamit a klubot 2011 óta birtokló amerikai tulajdonosok asztalára: a BL-csoportkört.


Jól jött a külföldi edző a Napolinak is. Az Internél megbukó Rafa Benítez Nápolyban rögtön megtalálta a hangot mindenkivel, bejöttek az új igazolások (Higuaín, Callejón, Mertens), s a Napoli még a BL-ben is félelmetesen játszott - de csak hazai pályán. Idegenben halvány, védekezése pedig időnként csapnivaló. Lesz még hová fejlődni.


Vincenzo Montella Fiorentinája is sikersztori, a violák látványos, sokpasszos focija az ínyenceket is kielégíthette. A 4. hely teljesen jogos, főleg úgy, hogy sérülések miatt Giuseppe Rossi csak 21, Mario Gómez pedig mindössze 9 bajnokin léphetett pályára. Szinte mindig ott volt viszont Juan Cuadrado, a kolumbiai lehet a nyári átigazolási időszak egyik főszereplője.


Az Internazionale kényelmesen siklott be az 5. helyre (EL-selejtező), ami a játékoskeret minősége alapján kimondottan jó teljesítmény. Örömhír a szurkolóknak: a tavaly októberben érkezett indonéziai befektető (Erick Th ohir) hamarosan elkezdi a nagybevásárlást.


Az utolsó fordulóban harcolta ki az Európa Liga selejtezőjében való indulást a Parma. Roberto Donadoni ismét összerakott egy masszív, rutinos focistákból álló csapatot, kulcsszerepben Antonio Cassanóval, aki a Sampdoria után a Parmát is nemzetközi kupainduláshoz segítette.


1994 után léphetett volna ki a nemzetközi porondra a Torino, ha Alessio Cerci az utolsó forduló 93. percében berúgja a tizenegyesét a Fiorentina ellen. Cerci rontott, a bikák sírtak, a Torino a supergai tragédia óta mintha meg lenne átkozva. Sovány vigasz, hogy Ciro Immobile lett a gólkirály.


Az AC Milan 16 év után kihagyja az európai kupaidényt. Gyötrelmes szezon volt, s ha idény közben Max Allegrit nem menesztik, talán még rosszabbul is alakulhatott volna. Clarence Seedorf igyekezett rendet tenni, de nem lehetett egyszerre Mario Balotelli pszichológusa és egy szerencsétlenül összetákolt csapat edzője.


Újabb depressziós idényen van túl a Lazio, amelynek Antonio Candreván kívül szinte egyetlen épkézláb futballistája sem maradt, miután Hernanest januárban elpasszolták az Internek. Ráadásul a két Roma elleni bajnoki derbin még csak gólt sem lőtt a csapat.


Ősszel kellemes meglepetést okozott a Hellas Verona, pedig eleinte mindenki csak nevetett Luca Tonin, Massimo Donatin és a többi kiselejtezett sztáron. Nem lett igazuk: a Verona meccsein összesen 130 gól született, s néha akkora volt az adok-kapok, hogy beleszédültünk.


Végzett már előkelőbb helyen is a bajnokságban az odahaza mindenkire veszélyes Atalanta, mégis beállította a bajnoki pontrekordját 50 ponttal.


A Sampdoria 12 forduló után kieső helyen állt, majd a vezetők felállították Delio Rossit, és Szinisa Mihajlovicsot ültették a helyére. Ennél jobb döntésük nem is lehetett volna, a Samp a szerbbel feltámadt, és lecövekelt a középmezőnyben.


Nagyokat bóbiskolt az Udinese, a nemzetközi kupakalandokból egy időre elege lett a csapatnak, de a kiesés elleni harc megaláztatásait is elkerülte. Alibiszezon.


A Genoa egy évvel ezelőtt vért izzadt, hogy bent maradjon, idén kipihente a fáradalmakat. A Cagliari sem erőltette meg magát, átlagban ötezer néző előtt minek is? Első osztályú maradt a Chievo is, de a miniklub varázsa elmúlt. Ami maradt: egy opportunista, végtelenül unalmas csapat.


Óriási hajrát vágott ki a Sassuolo, a liga abszolút újonca az utolsó hét forduló során 13 pontot szerzett. A majdhogynem csak olasz játékosokat alkalmazó zöld-feketék csak egy szót ismertek idén: támadás! Mi pedig megismertük Domenico Berardit (19 éves, 16 gólos), köszönjük.


Nyolc idény után kiesett az élvonalból a Catania. Az argentin játékoslerakatként működő szicíliai klub tavaly sokáig még az EL-indulásért is versenyben állt, idén kipukkadt. Kár, mert általában jó meccseket játszottak. A Bolognának is annyi, de ha egy csapat a teljes tavaszi szezon során mindössze 13 pontot gyűjt, akkor ne csodálkozzon. (Diamanti nagyon hiányzott.) A Livorno átszállójegyet váltott a legjobbak közé. Ebben a buliban egyedül a brazil Paulinho mulatott jól - lőtt 15 gólt, ő aligha költözik vissza a Serie B-be.


Szezonösszegzés


BL-csoportkör: Juventus, AS Roma

BL-selejtező: Napoli

EL-csoportkör: Fiorentina

EL-playoff: Internazionale

El-selejtező: Parma

Kieső: Catania, Bologna, Livorno.

Feljutó: egyelőre csak a Palermo feljutása biztos


Góllövőlista

22 Ciro Immobile (Torino)

20 Luca Toni (Hellas Verona)

19 Carlos Tévez (Juventus)

17 Antonio Di Natale (Udinese)

17 Gonzalo Higuaín (Napoli)

17 Rodrigo Palacio (Inter)



Edzőváltások

Időpont Klub Távozott Érkezett

 

2013. szeptember: Genoa, Fabio Liverani - Gian Piero Gasperini

2013. október: Catania, Rolando Maran - Luigi De Canio

2013. november: Chievo, Giuseppe Sannino - Eugenio Corini

2013. november: Sampdoria, Delio Rossi - Szinisa Mihajlovics

2014. január: Lazio, Vladimir Petkovic - Edoardo Reja

2014. január: Bologna, Stefano Pioli - Davide Ballardini

2014. január: Livorno, Davide Nicola - Attilio Perotti

2014. január: AC Milan, Massimiliano Allegri - Clarence Seedorf

2014. január: Catania, Luigi De Canio - Rolando Maran

2014. január: Livorno, Attilio Perotti - Domenico Di Carlo

2014. január: Sassuolo, Eusebio Di Francesco - Alberto Malesani

2014. március: Sassuolo, Alberto Malesani - Eusebio Di Francesco

2014. április: Cagliari, Diego López - Ivo Pulga

2014. április: Catania, Rolando Maran - Maurizio Pellegrino

2014. április: Livorno, Domenico Di Carlo - Davide Nicola


A cikk eredetileg a pozsonyi Új Szóban jelent meg.


(ktn)

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább