Tényleg szerethető válogatott

Tényleg szerethető válogatott

, Kiss Tibor Noé

Harminc év után jutott ki újra nagy világversenyre a magyar válogatott, de azért messze nem mi vagyunk a favoritok. Előzetes, F csoport.



AUSZTRIA

Bármilyen meglepő, Ausztriának a története során először sikerült kiharcolnia az Eb-részvételt (a 2008-as Eb-n társrendezőként nem kellett selejtezniük). Nem is akárhogy ment a selejtezőkben a csapatnak: Ausztria 9-1-0-s mérleggel zárt, egyedül a svédek ellen veszített pontokat Bécsben. A legnagyobb győzelem Svédország idegenbeli 4–1-es kiütése volt, a kontrajáték diadala. A csapat kulcsembere a világ egyik legjobb balhátvédjének számító (és még mindig csak 23 éves) David Alaba, akit az osztrák válogatottnál nem is szívesen pazarolnak el „balbunkóban”, rendszeresen egy sorral feljebb, a középpályán szerepel. Jó kis keretük van az osztrákoknak, Fuchs (Leicester) és Janko (Basel) kimondottan jó évet zárt, a játékosok közül tizenöten Németországban szerepelnek. Plusz Garics György! Az utolsó felkészülési mérkőzések nem sikerültek túl jól Ausztria számára, de ez aligha szegi kedvét bárkinek, a nyolcaddöntő ettől a csapattól most a minimum.

 

IZLAND

Egészen hihetetlen volt az, amit az izlandi csapat produkált az Eb-selejtezők során. Hollandiát oda-vissza legyőzték, de hazai pályán megverték a cseheket és a törököket is. Aki látta a mérkőzéseiket, az tudja: teljesen jogosan, gyors, pontos, agresszív futballal. A korábban teljesen outsidernek számító izlandiak titkos receptjéről már sok helyen olvastunk. Nem is olyan titkos: a sikerhez kellett néhány fedett, egész évben használható sportcsarnok (és nem csilli-villi stadion), továbbá hozzáértés, amit elsősorban a svédeknél korábban sikeres Lars Lagerback biztosított. Az is számít, hogy a csapat tele van jobbnál jobb futballistákkal, a hollandok ellen három gólt szerző technikás karmester, Gylfi Sigurdsson mindenképp említést érdemel, de nagyon szívesen látnánk a csapatunkban olyan megbízható viking igavonókat is, mint az Udinesében futballozó Emil Hallfredsson. Az, hogy Izland története első világversenyén túléli-e a csoportkört, alighanem a mieink elleni mérkőzésen dől el. Ha csak a közelmúltbeli eredményeket nézzük, nem mi vagyunk az esélyesek…

 

MAGYARORSZÁG

Ki emlékszik még arra, hogy Pintér Attila összetartásokat rendelt el, ahol a tolódást próbálta gyakoroltatni az NB I-es nagymenőkkel? Szerencsére senki, mert a szövetség az északírek elleni blamázs után azonnali hatállyal menesztette a nagyhangú taktikust. Pintér után jött Dárdai, és hirtelen mintha felkerültünk volna az Európa-térképre, a válogatottnak lett karaktere, anélkül vált szerethetővé, hogy bárki szerethetőnek titulálta volna. Pontot szereztünk Romániában, emberek! Dárdait végül nem engedte el a Hertha, de némi bizonytalanság után kiderült, hogy Bernd Storck kezében is jó helyen van a gyeplő. A magyar válogatott játékosai körül jelenleg szakértők dolgoznak, és ez egyértelműen látszik a mérkőzéseken is. Csatlakoztunk az európai középmezőny aljához, mindenki fegyelmezetten végzi a dolgát, és végre nem kell tartanunk attól, hogy ijedtükben egymásnak szaladnak a védőink, és kapunk egy nyolcast. Nézzék meg Guzmicsot, milyen fejlődésen ment keresztül! Gera Zoltán nagyon megérdemelte ezt a tornát, sokat várunk Kleinheislertől és Nagy Ádámtól, ha pedig Dzsudzsák és Szalai is összekapná magát, akkor lenne miben reménykedni: hátha megverjük Izlandot vagy Ausztriát. De ha nem sikerül, akkor legalább próbáljunk bátran futballozni.

 

PORTUGÁLIA

Azt mondják a portugálokra, hogy melankolikus népség. Ha csak a futballra gondolunk, akkor minden okuk megvan a melankóliára. Háromszor fordult velük elő az, hogy az elődöntőben a későbbi győztestől szenvedtek vereséget (1984, 2000, 2012), amikor pedig végre bejutottak a fináléba, akkor ott jött az igazi horror: a hazai rendezésű Eb-n kikaptak Görögországtól (2004). A kissé öregedő csapat (a védelem hat tagja harminc éven felüli) az Eb-selejtezőkön sem volt meggyőző, az albánok elleni hazai vereséget a portugál foci legsötétebb napjai között emlegetik. Az egyetlen játékos, akiben igazán bízhatnak, Cristiano Ronaldo, a 31 éves sztár azonban (BL-győzelem ide vagy oda) hónapok óta összeszorított fogakkal, fájdalmakkal küszködve focizik. (Majdnem azt írtuk: játszik, de nem úgy tűnik, mintha élvezné.) Komoly eredményre aligha van esélyük, de ebből a kvartettből akkor is csoportelsőként kell továbbjutniuk, ha CR7 már csak mankóval tud járni. A sikeres folytatással kapcsolatban szkeptikusak vagyunk, jelenleg legalább öt-hat csapat kerete tűnik erősebbnek a portugálokénál. Látunk néhány Ronaldo-gólt, Pepe-(n)agyhalált és Quaresma-biciklicselt – aztán a portugálok csendben hazatolják a bringát.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább