Allegri zsenije, Dani Alves sarka

Allegri zsenije, Dani Alves sarka

, Kiss Tibor Noé

Monaco–Juventus 0:2

A Monaco legyőzése után egyértelmű: a spanyol gigászok mellé felzárkózott a Juventus



Az elmúlt évek a spanyol klubok versengéséről szóltak a Bajnokok Ligájában, a Real Madrid és a Barcelona mellett az Atlético Madrid is egyre komolyabb szerephez jutott a sorozatban. Az angol klubok a Chelsea 2013-as győzelme óta „eltűntek”, a németeket képviselő Bayern München is mindig elakadt valahol, a PSG pedig a Barcelona elleni lúzerséggel mindent elmondott magáról. A döntőben ezúttal is biztosan lesz egy spanyol résztvevő (alighanem a Real Madrid), és a szerdai elődöntő után az is valószínű, hogy a királyiak ellenfele a Juventus  lesz. Az a Juventus, amely lassan, de biztosan visszalopakodott Európa legszűkebb elitjébe. Ha a kétgólos monacói győzelem után a döntőbe „szavazzuk” a csapatot, akkor elmondható: a legutóbbi négy BL-idényben csak spanyol klubok tudtak bejutni a döntőbe – és a Juventus.

 

BL-döntők
2014: Real Madrid–Atlético Madrid 4:1
2015: Barcelona–Juventus 3:1
2016: Real Madrid–Atlético Madrid 1:1 (11-esekkel 5:3)
2017: ?

 

A Juventus sikereinek kulcsa alighanem Massimiliano Allegri személye. A 49 éves edző első komolyabb csapata a Milan volt, és a már lejtmenetbe kerülő, kiöregedő csapattal erőn felül teljesített 2010 és 2014 között. Mindhárom teljes idényében dobogón végzett a gárdával (elsőre rögtön bajnok lett), 2012 tavaszán pedig emlékezetes BL-negyeddöntőt vívott a Barcelona ellen (2:0, 0:4). A Milan Allegri távozása óta hatalmasat zuhant, ő pedig átvette a Juventust, ahol az eddigi két szezonjában szinte mindent megnyert: két-két bajnoki cím és kupagyőzelem mellett egy olasz szuperkupa-győzelem is a zsebében van.

 

De nem az eredmények az igazán érdekesek, hanem az, amit hónapok óta látunk a Juventustól. Egy szűk negyedórás időszakot leszámítva az történt a pályán Monacóban is, amit az olaszok akartak. Elég meggyőző volt a Juventus, a játékosai ritkán látható hidegvérrel és profizmussal intézték a dolgokat a pályán. Ráadásul ez nem olaszos győzelem volt, a Juve első gólja (amelyet két sarkazás, előbb Dybaláé, majd Dani Alvesé előzött meg) szemet gyönyörködtető volt. Ugyanezt a másodikról is el lehet mondani: a sarkazás után Dani Alves bebizonyította, hogy másban is jó: pazar íveléssel hozta kihagyhatatlan helyzetbe Gonzalo Higuaínt. Nagy meccs volt ez az argentin számára: a korábbi 24 mérkőzésén, amelyet a BL egyenes kieséses szakaszában játszott, mindössze két gólt lőtt. Annyit, mint Monacóban.

 

S bár a Juventus a meccs első percétől kezdve vállalta a támadójátékot idegenben is, azért a védekezése olaszos, a csapat sorozatban a hatodik BL-meccsén nem kapott gólt. 621 perce. Ez természetesen BL-rekord a Juventustól, s ebben ismét nagy szerepe volt Gianluigi Buffonnak, aki a meccs elején bemutatott két komoly védést. Ha azonban egy „láthatatlan” futballistát szeretnénk kiemelni a Juventusból, akkor Mario Mandzukic nevét említenénk. A horvát focista eredetileg center, de Allegri rendszerében hónapok óta bal oldali középpályást (?) játszik, rengeteg védőfeladatot ellátva. Az az alázat, amit Mandzukic mutat, megmagyarázza, hogy mitől ilyen rettentő erős ez a Juventus.

 

A nap játékosa: Daniel Alves (Juventus)
Az rendben, hogy Gonzalo Higuaín duplázott, de amit Dani Alves művelt Monacóban, az egészen hihetetlen volt. Úgy focizott, mint a fénykorában, a Barcelonában.

További cikkek a rovatban

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

, Kiss Tibor Noé

Conte, Simeone és az NB I-es nyilatkozatok

Nem mondhatni, hogy a BL csoportkörének utolsó fordulójában túl nagy izgalmakat kellett volna átélniük a szurkolóknak. A PSG megőrizte a csoport első helyét, a Roma megelőzte a Chelsea-t, kiesett az Atlético. Kábé ennyi.

Tovább

Prémium párizsi

, Kiss Tibor Noé

Prémium párizsi

Fiatal futballsztárok repítik a PSG-t, bekövetkezik a generációváltás az európai topfutballban?

Tovább

Angol gólokban tobzódunk

, Kiss Tibor Noé

Angol gólokban tobzódunk

Megint az angolok… A Manchester City a bombaformában lévő Napolinak rúgott négy gólt idegenben, a Tottenham futballsulit tartott a BL-címvédő Real Madridnak.

Tovább

Kékre verték Rómában a kékeket

, Kiss Tibor Noé

Kékre verték Rómában a kékeket

A Bayern München és a PSG biztosan ott lesz a legjobb tizenhat között a Bajnokok Ligájában, de szinte biztosan továbblép majd a Roma, a Chelsea, a Manchester United és a Barcelona is.

Tovább

Újhullámos olasz klubfoci

, Kiss Tibor Noé

Újhullámos olasz klubfoci

Az idei szezon eddigi legjobb BL-meccsét játszották Londonban: Chelsea–Roma 3:3. Gólzápor két olasz edzővel a kispadon!

Tovább

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

, Kiss Tibor Noé

Guardiola egyik legnagyobb győzelme?

Újra az angolok voltak a főszereplők a Bajnokok Ligájában: rangadót nyert a Manchester City, idegenben állította be a BL-rekordot a Liverpool, a címvédő otthonából rabolt pontot a Tottenham.

Tovább

Totális német futballblama

, Kiss Tibor Noé

Totális német futballblama

A héten mind a hat német csapat veszített a nemzetközi kupaporondon. A legnagyobb bukás a Bayern Münchené, Ancelottit menesztették.

Tovább

Isztambulban a füldugó sem segített

, Kiss Tibor Noé

Isztambulban a füldugó sem segített

A lipcsei játékosok nem bírták a fülsiketítő zajt Isztambulban, könnyen nyert odahaza a Napoli és a Sevilla, Cristiano Ronaldo örök.

Tovább

Az ember, aki fut

, Somos Ákos

Az ember, aki fut

A képzés lehet akármilyen licenszes, akárhány műfüves pályán zajló és akárhány milliárd TAO-ból megfinanszírozott. Egyetlen gyönyörűen megtervezett, jó elgondoláson alapuló és rendszerben gondolkodó elmélet sem "csinál" olyan focistákat, mint Vardy, aki azt az egyet képviseli, ami nélkül semmit sem…

Tovább

Majdnem le lettünk

, Kiss L. László

Majdnem le lettünk

Csütörtök este megnéztem az Arsenal hazai meccsét a Köln ellen. Ötven percig azt gondoltam, nem kellett volna, mert annál, amit láttam, pontosabban, amit a gépből olykor kínos óvatossággal fölpillantva észleltem, még a dolgozatjavítás is gyümölcsözőbb.

Tovább