Moniz: egy történet vége?

Moniz: egy történet vége?

, ktn

A Fradi és Moniz közötti, idillikusan induló kapcsolat magyaros fordulatot vett. Szomorúan s egyben tragikusan ért véget.



A Ferencváros vezetősége vasárnap szűkszavú közleményben jelezte, hogy megválik edzőjétől, a csapatot irányító Ricardo Moniztól. Az indok az eredménytelenség: a Fradi az utolsó nyolc bajnokiján a megszerezhető 24 pontból mindössze hatot kapart össze. Az Újpest elleni rangadón aratott 3-1-es diadal óta csak a Diósgyőrt tudta megverni a csapat, emellett mellett három döntetlen és négy vereség volt a mérleg. A döntést először a klub hivatalos honlapja közölte, majd rövid kommentárt írt a Facebookra a hetek óta hallgató Kubatov Gábor. "Rövid magyarázattal tartozom. Az elmúlt hetekben azért nem osztottam meg a gondolataimat Önökkel, mert nem akartam rosszat mondani egy olyan edzőről, emberről, akinek sokkal többet köszönhetünk, mint amit a pályán az elmúlt 8 mérkőzés alatt láthattunk. Döntésünk meghozatalakor kizárólag a Fradi érdekeit tartottuk szem előtt. Sajnálom, hogy így alakult." - olvassuk az elnök hivatalos Facebook-oldalán.

A pályán látottak alapján nehéz volna vitatni az elnöki döntést. Más kérdés, hogy Ricardo Moniz szűk másfél év alatt nemcsak a szurkolók kedvencévé, hanem már-már a klub emblematikus arcává vált. Emblémát pedig - a világ jobbik felén - nem cserélget az ember félévente, kéthavonta. A szimpátia azonban kevés: a Ferencváros az elmúlt hetekben gyalázatosan gyenge futballt mutatott be. Az FTC hétvégén a Pécstől szenvedett 2-1-es vereséget, és a csapat játékát nehéz volna értékelni. Tervszerűségnek nyoma sem volt, a Fradi csak ívelgetésekkel próbálkozott, szemernyi kreativitás nélkül. De ugyanezt láttuk a csapattól Pakson (2-2) és a Haladás ellen (0-3).

Ricardo Moniz tavaly augusztusi érkezése felkavarta a Ferencváros állóvizét. Hamar kiderült, hogy a holland trénernek van karizmája, s ösztönös futballszeretetével azonnal átlátta, hogy a Ferencváros a közönségétől az, ami: nagyszerű, patinás futballklub. Minden megnyilatkozásából sütött a klub és a futball iránti alázat, s a jelen lévők szerint élményszámba mentek azok a motiváló edzések, amelyeket a Fradi utánpótlás játékosainak tartott. Az is Moniz mellett szól, hogy az első pillanattól kezdve kiállt a megkülönböztetés ellen. Normális országokban ez így is van rendjén: a megkülönböztetés a futballszurkolókkal és a színesbőrű labdarúgókkal szemben is egyaránt megkülönböztetés marad, az ezzel szembeni fellépés pedig - politikai beállítottságtól függetlenül - alapvető erkölcsi norma.

De a pályán is bizonyított, 2012 őszén a Ferencváros - magyar szinten - kimondottan látványos meccseket játszott, legyőzte a Debrecent, és sokáig emlékezetes marad az Üllői úti évzáró találkozó is, amelyen az FTC 0-2-ről fordított a Pécs ellen. Tavaszra elfogyott a lendület, és a Ferencváros végül alulmaradt a Honvéddal szembeni versenyfutásban, így nem indulhatott az Európa-ligában. A legtöbb drukker abban azonban egyetértett, hogy Moniz irányításával a Ferencváros játéka stílusossá vált, kezdett kialakulni a csapat karaktere. Az idei szezont óriási várakozások előzték meg a klubnál, a vezetők a dobogóról vizionáltak. A jó kezdés után azonban bekövetkezett a visszaesés, a hétről hétre mutatott halovány produkció, s végül Moniz menesztése.

A visszaesésben kulcsszerepe van annak, hogy nyáron nem sikerült megerősíteni a klub keretét. Az újonnan érkezett játékosok többsége használhatatlannak bizonyult. Jack Tuyp a holland második vonal egykori gólkirályaként érkezett, majd néhány mérkőzés után végleg kikerült a csapatból. Csalódást okozott Arsenio Valpoort is, aki tagja ugyan a holland U20-as válogatottnak, de a Ferencvárosnál mutatott játéka alapján ez hihetetlennek tűnik. Mint ahogy az is hihetetlen, hogy David Mateos egyszer pályára lépett a Real Madrid felnőtt csapatában egy Ajax elleni BL-mérkőzésen - a Pécs elleni szombati öngólja már-már Devecseri-szint. De mások sem brillíroztak, a Moniz által szerződtetett Julian Jenner érthetetlen okokból tartozik a szurkolók kedvencei közé: harcos felfogásával nincs is baj, azzal annál inkább, hogy cselezni egyáltalán nem tud, ami szélsőként nagy hátrány. Jelenleg úgy tűnik, hogy a Fradinak néhány ígéretes fiatal játékoson (Holman, Besic) kívül nincsenek igazán versenyképes futballistái. A keret gyengesége pedig mindenképpen az edző felelőssége is - még ha a Ferencváros anyagi lehetőségei nyilvánvalóan végesek.

A visszaesés legfőbb magyarázata valójában mégis az Adams-ügy lehet. A Fradi trinidadi légiósa az Újpest elleni győztes mérkőzés után kapott szívinfarktust, s az életéért folytatott küzdelem során a játékos egyik lábát amputálni kellett. Sokáig csak a tragédia okozta sokk uralta az esetről zajló nyilvános beszédet, a Pécs elleni mérkőzés után azonban súlyos konfliktusok és elhallgatások kerültek felszínre. Méghozzá elég furcsán. A szombati vereség után Ricardo Moniz váratlanul a klub orvosainak felelősségét kezdte firtatni. A holland tréner kifogásolta, hogy a játékost nem vizsgálták ki elég alaposan a leigazolása előtt, majd megpendítette, hogy Adams betegségét akár gyógyszerekkel is lehetett volna kezelni. Moniz sérelmezte, hogy az orvosok nem beszélnek vele, a játékos állapotáról a tévé híradásaiból kellett értesülnie. Az edzőt ezután menesztették, s a válasz nem késett sokat. A Ferencváros csapatorvosa, dr. Szelid Zsolt a Blikknek arról nyilatkozott, hogy a stáb nem ajánlotta Moniznak Adams leigazolását - igaz, nem kardiológiai, hanem mozgásszervi okok miatt. Szelid szerint nemcsak Adams tudott arról, hogy a játékos édesapja hirtelen szívleállás miatt halt meg, hanem a Ferencváros trénere is. Sőt, az orvos azt is elmondta a lapnak, hogy a szívinfarktusa előtti edzésen Adams már rosszul érezte magát, de Moniz erről sem értesítette az orvosi stáb tagjait.

Súlyos vádak - mindkét oldalról. A "világ jobbik felén" ilyen vádak után komoly vizsgálatoknak kellene következniük. Vagyis a történet csak látszólag zárult le - valójában most kellene kezdődnie. Egyelőre azonban csak annyi történt, hogy a klubvezetés kirúgta Monizt (a "csapat érdekeire" hivatkozva - három nappal az Újpest elleni kupavisszavágó előtt). Várhatóan sosem fogjuk megtudni, hogy Adams ügyében Moniznak volt-e igaza vagy a Fradi orvosainak. Enélkül pedig Ricardo Moniz megítélésével kapcsolatban sem tehetünk egyértelmű állításokat. Legfeljebb annyit, hogy a Fradi és Moniz közötti, idillikusan induló kapcsolat magyaros fordulatot vett. Szomorúan s egyben tragikusan ért véget.

(ktn)

A cikk a pozsonyi Új Szó futballmellékletében jelent meg.

További cikkek a rovatban

Leekens, a jól helyezkedő kalandor?

, Kiss Tibor Noé

Leekens, a jól helyezkedő kalandor?

Néhány nappal ezelőtt olvastam el az Index interjúját Georges Leekens-szel, a magyar válogatott frissen kinevezett szövetségi kapitányával. Azt hittem, káprázik a szemem, és még mindig nehezen tudom értelmezni az olvasottakat.

Tovább

Very Important Drukker

, Benedek Szabolcs

Very Important Drukker

Szóval az történt, hogy péntek reggel fölhívtak az MLSZ-től, hogy a Szurkolói Klub szokásos internetes totóján én nyertem meg a VIP-belépőt. Beszámoló a Groupamából, a Magyarország–Costa Rica meccsről.

Tovább

Siralomvölgy, ez a mi hazánk

, Kiss Tibor Noé

Siralomvölgy, ez a mi hazánk

Búsongunk, gyanakszunk, utálkozunk, irigykedünk. Siralomvölgy, jelen pillanatban ez a mi hazánk.

Tovább

Védőháló – nélkül…

, D. Bányász Gergő

Védőháló – nélkül…

…párszor már vérig sértettek, mióta szúr a borostám, de olyan sunyi, aljas érzést csak ritkán jegyzek fel, mint amit az idegenbeli meccseken szoktam a füzetembe írni – betelt a füzetem!

Tovább

"Egyet béengedek úgyis"

, Kiss Tibor Noé

"Egyet béengedek úgyis"

Székelyföldön nyaraltunk, szembe jött velünk egy plakát, így hát meccsre is mentünk. Megérte. Zeteváralja–Székelyvarság rangadó a román kupában.

Tovább

Öt pontban a Vidi elmúlt hetéről

, Zelei Dávid

Öt pontban a Vidi elmúlt hetéről

Az elmúlt hét napban a Videoton megnyerte harmadik körös EL-párharcát a Bordeaux ellen, elkerülte a legnehezebb ellenfeleket a playoffkör sorsolásán, majd idegenben megverte a Mezőkövesdet.

Tovább

Őrült hajrá vagy fogadási csalás?

, Kiss Tibor Noé

Őrült hajrá vagy fogadási csalás?

Feltűnően sok sorsdöntő gól születik az NB I-es mérkőzések utolsó perceiben? Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem az a csapat győz, amelyik megszerezte a vezetést? Átböngésztük az elmúlt tizenhat NB I-es szezon mérkőzéseit, és meg kellett állapítanunk, hogy a magyar bajnokságban újabban tényleg töb…

Tovább

Gera, ne csússz be!

, Kiss Tibor Noé

Gera, ne csússz be!

Három magyar csapat maradt versenyben a nemzetközi kupákban, és az, amit láttunk tőlük ezen a héten, valamivel jobb, mint az utóbbi évek termése. A rémálom-meccsek (Tirana, Torpedo Zsodino, Zseljeznicsar) ezúttal elmaradtak.

Tovább

Kikaptunk, benne van, lesz jobb

, Nagy Dániel

Kikaptunk, benne van, lesz jobb

Magyarországon, nem kell aggódni azért, hogy a futball lekerül esetleg az újságok címlapjáról. A „magyarfoci”, így egybe, hallatni akar magáról, azt akarja, hogy róla beszéljenek, önző egy teremtés.

Tovább